Lidé čekali ve frontě dlouhé desítky metrů vedoucí od knihkupectví Luxor pod hotelem Jalta na Václavském náměstí až za roh do Opletalovy ulice. Autogramiádě věnoval Nesbo dvě hodiny. Knihkupec Petr Šašek médiím řekl, že spisovatel vyhověl všem zájemcům o autogram.

„Přišly stovky čtenářů, myslím, že až k tisíci. Nesbo byl velmi rychlý, mělo to velký spád, nejprve nepsal věnování, později ano, podle míry únavy," uvedl Šašek. Ačkoli zájem o slavného autora detektivek byl velký, nepřekonal Nesbo zatím rekordmana Luxoru – mladého autora Christophera Paoliniho. Ten autogramy na Václavském náměstí rozdával v roce 2012 šest hodin, uvedl Šašek.

Jo Nesbo patří k nejoblíbenějším autorům vlny severské krimi, která před několika lety zasáhla Evropu. Také v Česku má mnoho čtenářů, romány Lovci hlav, Nemesis a Pentagram se staly v Česku hity roku 2011, prodeje jeho knih přesahují desetitisícovou tuzemskou hranici bestselleru.

Krev na sněhu

Titulem Policie se završuje desetidílná série detektivek Joa Nesba. Už v červenci se ale čtenáři mohou těšit na první díl diptychu Krev na sněhu, v němž je Nesbo zavede do podsvětí Osla 70. let 20. století. Hlavním hrdinou úvodní knihy je nájemný vrah, který od svého zaměstnavatele dostane nečekaný a velmi specifický úkol a vypořádá se s ním po svém.

V druhém dílu, který vyjde v listopadu, se čtenář dostane až na daleký sever Norska, do takřka opuštěných míst obydlených svéráznými, silně věřícími lidmi zvyklými prát se s přírodou. V hlavní roli bude opět muž, který byl kdysi napojen na osloské podsvětí, ale teď před jeho chapadly utíká, naznačuje nakladatel.