Přesto je Rieuovou největší inspirací Johann Strauss. „Inspiruje mě neustále. Zvládal hrát v pěti orchestrech, já mám jen jeden. Všichni ale již více než 30 let sdílíme jeden sen: vyvolávat v divácích štěstí jen hudbou, kterou jim hrajeme, ať se celý svět roztančí v tom kouzelném tříčtvrtečním rytmu valčíku,“ řekl v rozhovoru pro Deník.

Z modernějších skladatelů obdivuje například čerstvého sedmdesátníka a autora muzikálové muziky Andrewa Lloyda Webbera. „Zdaleka ne tak, jak by se mohlo zdát. Tito dva konkrétně jsou oba génii svého druhu. Johann Strauss byl a Andrew Lloyd Webber stále je schopen psát hudbu, která je tak chytlavě krásná. Všechny jejich melodie jsou jako diamanty na královské koruně, každý je jiný, ale dohromady tvoří skvělý celek. Hudba nemá hranic. Krásné písně skládal Michael Jackson i Wolfgang Amadeus Mozart. Přestaňme přemýšlet nad hranicemi a překážkami, soustřeďme se na to, co zasáhne naši duši. Emoce jsou klíč,“ vysvětlil.

A jak vidí slavný houslista z Nizozemska českou klasickou hudbu? „Snad žádná jiná hudební tradice tolik neztělesňuje lásku k dané zemi. Čeští skladatelé do hudby vkládají svůj obdiv k místní přírodě a lidem a vy jako interpret to stále vnímáte. Jasně tu cítíte tradice a kulturní dědictví, což obdivuji. Jen si vezměte Vltavu nebo Dvořákovy Slovanské tance. Navíc to je hudba, která tyto autory proslavila po celém světě,“ popsal André Rieu.

André Rieu dokazuje, že koncert vážné hudby nemusí být žádná nuda. Publikum baví tento umělec již 30 let. Houslový virtuos, kterému se po právu přezdívá Král valčíků, navštívil Českou republiku poprvé v květnu 2014. Od té doby se sem vrací pravidelně každý rok. V pátek 1. června zahraje v pražské O2 areně.