Malba Prisme se v zaplněné aukční síni vyvolávala za 49 milionů korun. Obraz hýřící barvami a připomínající slavnou Dvoubarevnou fugu se na českém trhu objevil už před osmi lety. Galerie Miro obraz nabízela na přehlídce Brno art fair.

Za tehdy nabízenou cenu 39 milionů korun se ale neprodal. Cena o deset milionů korun nižší, než za jakou se nabízela dnes, byla tehdy podle odborníků nadsazená. V nedělní aukci galerista nabízel sníženou provizi, celková cena obrazu, kterou by musel kupec zaplatit, by byla o sedm procent vyšší. U ostatních dražených děl tvoří provize 20 procent.

Kupka se ke svým dílům opakovaně vracel

Obraz Prisme je datován rokem 1947, podle historiků na něm však malíř nejspíš začal pracovat ještě před první světovou válkou. Kupka se prý ke svým dílům vracel a na některých pracoval i celá desetiletí.

Rok 1947 je uveden v pravé dolní části obrazu společně s autorovou signaturou. Na počátku 50. let toto dílo odkoupil od Kupky pařížský galerista Louis Carré, který malíře v posledních letech jeho života zastupoval. V roce 1990 se obraz objevil v aukci společnosti Philips v Londýně a o 15 let později prošel aukcí Christie's v New Yorku.

V katalogu nedělní aukce figurovala také díla Antonína Slavíčka, Emila Filly, Antonína Procházky, Kamila Lhotáka, Mikuláše Medka, Antonína Hudečka, Adrieny Šimotové nebo Václava Boštíka.