Národní divadlo vstoupí do své 130. sezony v historické budově už dnes, a to inscenací Hoffmannovy povídky. Nová scéna uvede legendární Kouzelný cirkus a jeho nová součást Státní opera v úterý inscenaci Pucciniho opery Madama Butterfly. Stavovské nabídne 9. září reprízu činohry Bláznivý den aneb Figarova svatba a komorní Kolowrat o den později inscenaci Blackbird. Celkem nabídne sezony české první scény divákům 16 premiér všech žánrů spolu se 70 tituly stálého repertoáru na pěti jevištích. Novou osobností v týmu je šéfdirigent Jaroslav Kyzlink.

Čtěte také: Novinkou Palmovky bude komedie Kdyby tisíc klarinetů

U Švandů začnou ve čtvrtek 13. září Dnem otevřených dveří, kde představí nové dílo na zdi ve foyeru; nyní z dílny německého výtvarníka, designéra, muzikanta a několikanásobného držitele cenny Grammy Klause Voormana. Ve stejný den se po prázdninách otevře opona v Činoherním klubu; uvedena bude repríza inscenace hry Davida Mameta Glengarry Glenn Ross v nastudování Ondřeje Sokola a také v Dejvickém divadle. Tam vstoupí do sezony úspěšnou inscenací hry Patricka Marbera Dealer´s Choice v režii Jiřího Pokorného.

V pražském Divadle pod Palmovkou bude i letos zkraje sezony hostovat Divadlo v Dlouhé, v jehož budově probíhá rekonstrukce. Už 5. a 6. září tu jeho členové uvedou úspěšnou inscenaci nazvanou Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Libeňští herci připraví v této sezoně Šlitrovu a Suchého hudební hru Kdyby tisíc klarinetů, bláznivou britskou komedii Sám na dva šéfy, která vznikla podle Goldoniho Sluhy dvou pánů, a inscenaci hry Králova řeč.

Pro nadcházející sezonu s názvem Nepřizpůsobiví? připravuje Divadlo Na zábradlí mimo jiné adaptaci novely Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí, Čechovův Višňový sad a Život Galileiho Bertolta Brechta. „Diváci se mohou těšit i na inscenaci z milostných esemesek či hru o ČEZu," oznámila  produkční Alexandra Poláková.

Deset premiér uvede v nové sezoně pražské Divadlo na Vinohradech. První novinkou bude v polovině října muzikál Jak udělat kariéru snadno a rychle v režii Radka Balaše s Michalem Novotným v hlavní roli. Byl ještě v plánu bývalého šéfa Martina Stropnického, stejně jako Kočka na kolejích režiséra Michala Pavlíka. Ta se objeví 30. listopadu ve zkušebně s Janou Strykovou a Pavlem Baťkem.