„Inscenace je poctou velkému herectví a velké činohře, ale je v ní také ironie, zpěvy či tance," charakterizovala projekt mluvčí činohry Kateřina Ondroušková. Režisérem a spoluautorem scénáře byl šéf činohry Daniel Špinar.

Hru Srdce patří za mříž uvede Švandovo divadlo.
Švandovo divadlo připravuje hru Srdce patří za mříže

Chtěli jsme jim napsat text přímo na tělo, řekl Špinar

„Máme v divadle skvělou generaci hereček, které zanechají (už zanechaly!) v českém divadle a filmu nesmazatelnou stopu. Jsou to ženy, které nebudou chybět v žádných dějinách zabývajících se herectvím. A my jsme je chtěli vidět všechny na jevišti, ale nechtěli jsme jim hledat hru. Chtěli jsme jim napsat text přímo na tělo. A taky jsme chtěli, aby ten text přímo z jejich 'těla' vycházel," podotkl Špinar.

Dramaturgyní byla Marta Ljubková, choreografkou členka seskupení 420PEOPLE Nataša Novotná, která se na jevišti objeví se svými kolegyněmi Helenou Arenbergerovou a Zuzanou Herényiovou.
„Nejdřív jsme se věnovali nejrůznějším tématům, abychom se - dokonale dostředivě - vrátili k těm, které mají v inscenaci být: k herečkám, a právě k této pětici.

Arena festival
Divadlo Bratří Formanů zakládá nový festival Arena 2017

Inspirací byla spisovatelka Jelineková

Upřímně řečeno, původně jich bylo šest," podotkla Ljubková. První verze textu totiž vznikla i pro Janu Bouškovou, jejíž zranění jí nedovolilo účastnit se zkoušek. „To, co se o divadle v inscenaci řekne, ale i to, co se řekne o mateřství, kráse, stárnutí, o mužích, o Národním, nakonec přišlo od samotných hereček, i když jsme to museli pracně hledat. Inspirovala nás dramatička, spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny Elfriede Jelineková," vysvětlila dramaturgyně.

Na pomoc si přizvali Františka Václava Krejčího. Tento představitel generace kritiky 90. let 19. století se sem dostal díky své přednášce O ženě jako novém činiteli kulturním, kterou přednesl na valné hromadě Jednoty moravských učitelek v roce 1905.

Plakát festivalu Zlomvaz 2017.
Na studentském divadelním festivalu vystoupí umělci ze šesti zemí