Sezona 2017/18 začíná divadlům oficiálně tento pátek 1. září. V ten den slavnostně zahájí už 135. rok fungování Národní divadlo na své piazzettě. Svou show od 16 hodin představí činohra, opera, balet i Laterna magica. Soubory si nacvičily pohádky pro děti i dospělé. Specialitou bude opékání buřtů v centru Prahy.

TK k představení Lohengrin.
Národní divadlo uvede premiéru Wagnerovy opery Lohengrin

Klasika v přírodě a zdarma 

Zlatá kaplička si připravila na rozjezd ještě další novinku. Její fanoušci mohou na všechna představení až do konce září využít 40procentní slevu. Stačí u pokladny říct Divadlobraní a heslo 20172018. Stejné je to i u elektronických vstupenek.

Klasika v přírodě a ještě zdarma? V neděli 3. září se mohou fanoušci umění vypravit na tradiční Operu v Šárce. Přijďte včas, každoročně akce přiláká tisíce lidí. V místech původního přírodního divadla bude od 14 hodin uvedena opera Jakobín od Antonína Dvořáka. Vstupné je zdarma.

Martin Myšička.
Uměleckým šéfem Dejvického divadla je Martin Myšička

Jiná divadla si prázdniny ještě o pár dní prodlouží. Například herci Ypsilonky vstoupí na jeviště oficiálně až 12. září, kdy se s fanoušky potkají v pasáži Olympic. Den před tím ještě stihnou odehrát 95. reprízu Fausta a Markétky. Ypsilonka plánuje letos tuto oblíbenou inscenaci se stým uvedením ukončit. Nahradí ji nové hudební představení Kostky jsou vrženy aneb Don Juan, které připomene písně Jaroslava Ježka z éry Osvobozeného divadla. 

Dejvické divadlo se spojí s cirkusáky

Příznivci kvalitního divadla mají letos na výběr opravdu z mnoha zajímavých pre- miér. Za zmínku stojí třeba soubor Spitfire Company, který oslaví 10. narozeniny. Při té příležitosti nadělí divákům unikátní inscenaci Doba z druhé ruky. Ta vznikla podle adaptace stejnojmenné knihy Světlany Alexijevičové, která za ní v roce 2015 obdržela Nobelovu cenu za literaturu. Ve dvou termínech 12. a 13. září od 19.30 ji uvedou Jatka78.

Prostor holešovických Jatek78 se dostane do středu pozornosti ještě při jiné příležitosti. V polovině listopadu bude hostit premiéru s názvem Haney, při níž spojily své síly Dejvické divadlo a novocirkusový soubor Cirk La Putyka. Režisérem tohoto romantického příběhu je Miroslav Krobot a choreografem Rostislav Novák ml.

Ilustrační foto. Představení Dejvického divadla na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích.
Dejvické divadlo hostovalo v Řevnicích a zahájilo předprodej

Představení k 25. narozeninám

„Půjde o něco zcela nového, snad překvapivého, ale rozhodně originálního. Něco, co v takové symbióze u nás dosud nevzniklo,“ mlží dramaturgyně Dejvického divadla Eva Suková. Očekávat ale, že diváci uvidí pouze skákající herce na trampolíně a akrobaty věnující se psychologické činohře, je ale podle ní mylné. „Všichni musejí dělat všechno a každý musí jít do oboru toho druhého. Musí to splynout jako jeden celek,“ vysvětluje. Dejvické divadlo si představení s La Putykou, o němž se hovoří už nejméně čtyři roky, nadělí ke svým letošním 25. narozeninám. 

Rozjedou se divadlo Na Zábradlí a Spirála 

Pozornost se letos bude upírat i na divadlo Na Zábradlí. To se má navrátit do nově zrekonstruovaných prostor na Anenském náměstí. Se začátkem divadelní sezony to ale ještě nebude. „Stavba nám bude předána v polovině září. Oficiálně v ní tedy divadlo bude hrát zřejmě až počátkem listopadu,“ upřesnil pražský radní pro kulturu Petr Wolf.

Soubor se tedy opět na jeviště postaví v Divadle Komedie, kde hrál předchozí půlrok. Během září se diváci mohou s herci setkat také v nedávno otevřené Werichově vile při inscenaci Korespondence V+W.

Z důvodu kompletní rekonstrukce se letos pod lešení schová divadlo Spirála na Výstavišti. To bylo od roku 2002, kdy ho zasáhly ničivé povodně, nepoužívané. Budovu bývalého panoramatického kina Praha se rozhodlo vedení města využít v rámci rekonstrukce celého Výstaviště. Otevřít by se mělo za dva roky. „Dramaturgie divadla se ujal Jiří Turek, ředitel festivalu Letní Letná. Předpokládám tedy, že využití Spirály bude především pro nový cirkus,“ informoval Petr Wolf.

Divadlo Na Zábradlí
Divadlo Na zábradlí uvede v nové sezoně tři novinky

Divadelní sezona. Infografika. Zdroj: Redakce