S Novou Atlantidou se Jiří Adámek vrací na místo činu po předchozí úspěšné inscenaci Po sametu. I v ní je východiskem sběr materiálů z různorodých zdrojů. Setkáme se s hackery, s tvůrci fake-news i jejich konzumenty, vyslechneme si názory vůdců světových velmocí i obskurních šiřitelů staronových ideologií, pohovoříme s bruselskými úředníky i kremelskými ideology.

Složitý řád světa

Inscenace si neklade za cíl zodpovědět složité otázky, spíše chce podat jakýsi širokoúhlý obraz světa, v němž žijeme.

„Sám pro sebe jsem si stanovil jednoduchou větu, o čem Nová Atlantida je: a sice, že žádné řešení neexistuje. Žádné jednoduché trvalé řešení pro stav našeho světa, ale ani pro smysluplný lidský život. Přestože se v představení vystřídá řekněme patnáct postav, ani jedna nepřijde s myšlenkou, jež by fungovala jako řešení problému,“ uvádí Jiří Adámek.

„Asi nejdál se v tomto směru dostane obhájce liberální demokracie, jenže i jemu se obhajoba tohoto vidění světa sype pod výhradami ostatních. V závěru inscenace vypadá, že přijde jakési rozhřešení v podobě tvrzení, že nejlepší je žít v klidu a nevymýšlet pořád nějaké nové pořádky. A stejně se nakonec představitel selského, u nás tedy texaského rozumu brzy znemožní. Nikdo se svou vizí budoucnosti neuspěje, protože naše doba je složitá, tekutá, nepředvídatelná.“

Párky, buřty a dort

Jednu z rolí v představení ztvárňuje David Matásek. Jakou úlohu sehrává mezi dalšími zúčastněnými?

„Protože se děj Nové Atlantidy odehrává na garden party, moje místo je zcela pochopitelně stěžejní. U grilu. Podávám tříchodové menu sestávající z párků, burgerů a dezertu. A jen tak mimochodem jsem založením liberál, chvíli i republikán a neméně i český vlastenec. Ale tenhle mixgril charakterů vystřídají i moji kolegové,“ sděluje Matásek.

Zaobírá se i on sám otázkou, kam směřuje náš svět? A k čemu zpravidla dospěje? „Chcete to opravdu vědět? Svět se řítí do ďáblovy ř… . Ale to si samozřejmě jako otec od početné rodiny nesmím vůbec připustit, jinak by nic nemělo cenu, za našetřené peníze bych si nakoupil chlast a před zraky těch nebožátek se upil. Radši jdu s nimi ven a povídáme si o historii, o velikánech světového rocku a o přírodě. Jestli jim nedojde, že je to klíč k jejich budoucnosti, mají smůlu,“ říká herec.

Svou vizi o ideálním světě, jak bychom ho pro děti chtěli, formuluje takto: „Zmrzlinu zadarmo a cyklostezky všude. Hodný kluky pro holky a naopak. Stoprocentní pokrytí Prahy wifinou. Rovný šance pro všechny. A mír. Mír, ten hlavně.“

Nechybí humor

Diváky by možná mohl z výše řečeného pohltit pocit zmaru nad veškerým lidským konáním a chováním. Je tady ale naštěstí i humor, schopnost podívat se na neuspokojivý obraz světa s nadhledem. „Nakonec diváky ani moc nestrašíme. Vládík Javorský si jen na chvilku nasadí masku ruského medvěda… A humoru se taky nemusíte bát. Je to takové veselé leporelo současné politiky, se všemi jejími figurkami,“ uvádí Matásek na adresu Nové Atlantidy.

Svůj prostor v ní mají i zmiňované děti, které jsou podle herce úžasné. „Prošly si opravdovým divadelním peklem, a pokud si vzpomínám, plakaly jen asi dvakrát. Já třikrát. Jsou přesně takové, jaké děti mají být. Drzé, hravé, bezprostřední a nevyzpytatelné. Myslím, že nás ještě čekají veselé chvíle při reprízách,“ těší se. Zmiňuje i hudební stránku inscenace, o niž se postaral Marek Doubrava.

„Hudby je v ní docela dost, nacvičovali jsme ji pilně, naštěstí máme v souboru trpělivé a schopné pěvce. Takže se my skřehotalové ztratíme,“ dodává Matásek. Vedle něj (a Vladimíra Javorského) se v dalších rolích představí Taťjana Medvecká, Magdaléna Borová, Pavla Beretová, Filip Kaňkovský a hostující Pavol Smolárik a Petr Vančura.

Existuje dokonalý svět?

Inspirací pro název i samotnou inscenaci se stal esej anglického filosofa Rogera Bacona z roku 1627. Bacon v něm představuje utopickou vizi dokonalého světa, řízeného vědci a jejich poznatky.

Na počátku novověku to jistě byla lákavá představa, vědecké vnímání světa se bouřlivě rozvíjelo a působilo v porovnání se středověkou dogmatičností, pověrami a restrikcemi jako úsvit nových časů, kdy bude možné zajistit všem šťastný a blahobytný život.