Významné životní jubileum oslaví Nick Cave již tento čtvrtek. Neznamená to však, že by se nějak snižovala jeho tvůrčí energie. Možná spíš naopak jen letos na jaře mu vyšla další kniha a po loňské nové desce Skeleton Tree se na pulty dostala obsáhlá výběrovka Lovely Creatures The Best of 1984-2014. Zároveň Cave dál skládá hudbu pro filmy a navíc jede celosvětové turné.

Od punku k baladám

Mimořádný zpěvák a muzikant celou kariéru dokazuje, jak důležité je propojení uměleckého a osobního života. Hudbě se začal věnovat počátkem sedmdesátých let, kdy spolu s multiinstrumentalistou Mickem Harveyem založil svou první skupinu, jejíž název se po několika změnách ustálil na The Birthday Party. Ta se rozpadla v roce 1983, ale Cave spolu s Harveyem založili skupinu Nick Cave and the Bad Seeds, ve které působí do současnosti.

Hudebně Nick Cave začínal v temnějších vodách post-punku. Postupně se dostal k baladám, z nichž je nejznámější celosvětový hit Where the Wild Roses Grow nazpívaný společně s Kylie Minogue. Caveovu kariéru ovlivnila i řada tragédií a drogy. Těm podlehl krátce po vydání jubilejního desátého alba The Boatman's Call, novou hudbu kvůli tomu nenahrál celé čtyři roky.

K další práci se Cave dostal až po roce 2000 a kromě domovské kapely The Bad Seeds vytvořil také několik vedlejších projektů. V Grindermanovi se vrátil k post-punkovým kořenům a sklouzával až k metalovému zvuku. Se spoluhráčem z The Bad Seeds Warrenem Ellisem naopak začal vytvářet americkým folkem ovlivněné soundtracky k několika filmům (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem).

Znamenitý spisovatel

Texty skladeb Nicka Cavea jsou podobně jako u Boba Dylana a dalších velikánů rovnocennými básněmi. To australský tvůrce potvrdil již na sklonku osmdesátých let, kdy vyšla nejprve sbírka jeho textů King Ink a poté jeho první román A uzřela oslice anděla (česky 2002). Sbírka King Ink dostala později i druhý díl a Cave se také nevzdal literárních ambicí. V roce 2009, tedy dvacet let od prvního románu, vyšla novela Smrt Zajdy Munroa.

Podobně jako ve svých písních také v románech Cave zve čtenáře do temných zákoutí lidské psychiky a do odvrácené stránky amerického snu. Jeho hrdinové jsou často zavrženíhodní, ale důsledkem křesťanské víry se často mění k lepšímu.