Šimotová zemřela před třemi lety. Patřila mezi významné představitele české výtvarné scény druhé poloviny 20. století, renomé má i v zahraničí. Její tvorba úzce souvisí s jejím životním osudem. Promítala do ní zkušenosti, radosti i bolest a prožité tragédie.

V 70. letech znamenala velký zlom v osobním i tvůrčím životě Šimotové smrt jejího manžela, malíře Jiřího Johna (1923 až 1972); později ztratila syna. Opustila klasickou malířskou techniku a jako základní výrazový prostředek zvolila přímý fyzický dotek.Přešla k instalacím a prostorovým realizacím a zaměřila se na lidskou figuru a tvář.

Výstavu připravil nadační fond 

V jejích dílech lze nalézt podobenství, pomíjivost bytí, věcí a vztahů, nepřetržitost času, poetické ztvárnění lidského tématu. Přestože v posledních letech byla Šimotová limitována svými fyzickými možnostmi, tvořit nepřestávala.

Konferenci Adriena Šimotová a její místo v kontextu výtvarného umění a kultury 20. století a současnosti, připravil Nadační fond Adrieny Šimotové a Jiřího Johna spolu s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy a Katedrou teorie a dějin umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Uskuteční se 24. a 25. listopadu v Karolinu.

Na výstavě vystoupí filozof Petříček 

Bude se zabývat další interpretací Šimotové díla i ohlasem její tvorby v českém či československém kulturním kontextu a v zahraničí. Vystoupí mimo jiných filozof Miroslav Petříček, ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze Milena Kalinovská, spolupracovník Adrieny Šimotové, kurátor a editor Pavel Brunclík, režisérka Olga Sommerová či umělci Viktor Pivovarov, Markéta Othová, Jan Merta a Josef Bolf.

Soutěž je určena studentům doktorských, magisterských i bakalářských studijních programů se zaměřením především na dějiny a teorii umění, filosofii, estetiku, výtvarnou a galerijní pedagogiku. Jekí uzávěrka je 15. května 2017.

Čtěte také: V Praze pokřtili knihu vzpomínek na prezidenta Náš Václav Havel