Na většině lokalit stoupne částka požadovaná městem od začátku příštího rokuv případech „natáčení většího rozsahu" o padesát procent. Zábory nad 300 metrů čtverečních tak podraží na 15 korun za metr a den uvnitř Pražské památkové rezervace, mimo ni se bude platit polovina.

Podle radního pro městský majetek Jana Chabra (Spojené síly/TOP 09) úprava cen reaguje na všeobecné zdražování i na fakt, že stávající sazby platily od roku 2003. „Všech producentů a štábů, které natáčejí v ulicích Prahy, si samozřejmě velmi vážíme. Vítáme tuto činnost. Na druhou stranu jste jistě zaznamenali poměrně velký nárůst této činnosti na území centra. S tím, jak doba pokročila, je třeba udělat jistou revizi vzájemných vztahů. Z toho důvodu jsme po dohodě s Asociací producentů v audiovizi přistoupili k mírnému zvýšení nájemného," sdělil Chabr.

Zdaleka nejvíce se v rozpočtech filmových štábů projeví projekty, které budou potřebovat záběry ze Staroměstského náměstí nebo Karlova mostu.

V prvním případě vzroste paušální poplatek ze současných 90 tisíc korun za každý započatý den na dvojnásobek. V druhém případě inkasuje magistrát za každý započatý den 250 tisíc korun. Podle současných pravidel se na nejstarší pražský most vztahuje běžná taxa pro památkovou rezervaci, k níž je ale třeba připočíst nájemné 250 tisíc korun za den pro Prahu 1. Tento poplatek zůstane v platnosti i podle nového ceníku, proto jde i zde o téměř dvojnásobný nárůst.

Novinkou upravených pravidel je rovněž „symbolická“ sazba 2000 korun za den (s pohyblivým záborem do pěti metrů čtverečních) pro tvůrce dokumentárních filmů, jejichž produkci chce město podporovat. Zatímco dosavadní sazebník nerozlišoval velké a malé zábory, ten nový zase končí se speciální kategorií „zeleň celoměstského významu“, v níž je nejdražší položkou natáčení reklamy (den za 100 tisíc korun).

Další změny i benefity pro filmaře

Nové podmínky přinesou vedle ceníku i několik dalších dílčích změn. Například pro natáčení se záborem nad 300 metrů čtverečních na území Pražské památkové rezervace bude nově platit povinnost projednání žádosti magistrátní komisí pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích uvnitř rezervace. Doteď bylo toto projednání pouze možností.

Podle magistrátu mohou filmaři současně se zdražením nájemného očekávat i nové „benefity“. V atraktivních lokalitách mají vznikat takzvané zelené pointy,vybavené napojením na elektřinu a dalším „trvalým“ zázemím. Odpadnout tím má zejména potřeba dieselových agregátů, které jsou hlučné, zabírají prostor a zamořují vzduch.

Pražské lokace jsou důležité

Pražští politici a filmoví producenti se shodnou na tom, že natáčení v ulicích hlavního města je výhodné pro obě strany. „Lokace v rámci metropole jsou pro filmové štáby velmi důležité a činí Prahu zajímavou i pro zahraniční štáby. Filmový průmysl je zároveň pro Prahu důležitým odvětvím, které kromě pronájmů lokací přináší odběr zboží a služeb takzvaného nefilmového charakteru. Šedesát procent nákladů na výrobu audiovizuálních děl totiž není čistě filmových, zahrnuje například pronájem hotelů a využívání služeb restaurací, dopravy či drobných řemeslníků,“ upozornila výkonná ředitelka Asociace producentů v audiovizi Magdaléna Králová, která věří, že užší spolupráce štábů s magistrátem povede k větší spokojenosti rezidentů i filmařů.

„Víme, že filmaři jsou pro Prahu důležitým zdrojem financí, ale i návazného cestovního ruchu a současně se podílejí na propagaci hlavního města v zahraničí. Jsme rádi, že se podařilo najít s Asociací producentů shodu v tom, jak aktualizovat pravidla pro zábory. Tím ale naše jednání nekončí, naopak chystáme i další úrovně spolupráce,“ dodala radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha sobě).

Také podle vedoucí Czech Film Commission při Státním fondu kinematografie, který rozděluje státní pobídky, se dialog mezi zástupci odvětví a města dotýká i podstatnějších témat než jsou ceny nájmů. „S Magistrátem a APA spolupracujeme na koncepci vzniku tzv. Prague Film Office, tedy pražské filmové kanceláře, která zde zásadně chybí. V Evropě dnes v podstatě nenajdete hlavní město, které by svoji filmovou kancelář nemělo. Jedná se o důležitou spojku mezi filmaři a státem, která zajišťuje osvětu směrem k občanům a pracuje na stabilním prostředí pro natáčení, které ve svém důsledku vede k vyššímu ekonomickému přínosu pro město,“ uvedla Pavlína Žipková.

Poplatky za zábory veřejných prostranství nejsou jediné výdaje filmařů do pokladen samospráv či státních úřadů. Pokud například potřebují k natáčení pozemní komunikaci, musí zaplatit za její „zvláštní užívání“.

Větší filmové projekty natáčené v posledních letech (také) v Praze

2019

Carnival Row (Amazon)
První řada s Orlando Bloomem v hlavní roli.

The Wheel of Time (Amazon, Sony Pictures)
Natáčelo se v Praze nebo Českém Švýcarsku.

Miracle Workers ( americká TBS)
Hlavní role Daniel Radcliff a Steve Buscemi. Natáčelo se hlavně ve Studiích na Barrandově.

Šarlatán
ČR/Irsko/Polsko/Slovensko
Režie: Agnieszka Holland
Natáčení v Praze: duben/květen 2019

Zátopek
Celovečerní film, ČR/Slovensko
Režie: David Ondříček
Natáčení v Praze: srpen/září 2019

Modelář
Celovečerní film, ČR/SR/SLO
Režie: Petr Zelenka
Natáčení v Praze: červenec-prosinec 2019

2020

Carnival Row 2 (Amazon, Legendary Television)
Natáčení (nejen v Praze) Liberec, zámek Sychrov, Studia Barrandov, Praha, Doksany, Nelahozeves, Toušeň, Libochovice
Druhá řada seriálu s hvězdným hollywoodským hercem Orlandem Bloomem a Carou Delevigne v hlavních rolích, natáčení probíhalo od listopadu 2019 do března 2020, kdy ho přerušila právě opatření vydaná proti šíření nemoci. COVID-19. Natáčení bylo dokončeno v srpnu 2020.

The Wheel of Time (Amazon, Sony Pictures)
Lokace: Praha, ateliéry v Letňanech, Zaječov u Berouna
Natáčení seriálu podle knižního bestselleru v hlavní roli s Rosamund Pike bylo přerušeno nejprve v březnu po 45 natáčecích dnech. Původně plánovaný konec v květnu se tak musel kvůli koronaviru přesunout na podzim, kdy během září a října proběhlo zbývajících 34 natáčecích dní.

Seriál The Falcon and The Winter Soldier (spin-off Avengers) (Marvel Studios pro Disney+)
Natáčení seriálu o superhrdinech, které dějově navazuje na poslední díl filmových Avengers: Endgame, se muselo v březnu přerušit a bylo dokončeno v říjnu 2020.

Il Boemo
Celovečerní film, ČR/Itálie/Slovensko
Režie: Petr Václav
Natáčení v Praze: srpen 2020
Hlavní role Vojtěch Dyk, koprodukční film o životě skladatele Václava Myslivečka.

2021

The Gray Man / Netflix
Hlavní role Ryan Gosling
Natáčení v Praze - Červenec 2021

Totemy /Gaumont - podrobnosti ZDE

The Wheel of Time – pokračuje natáčení v ČR

White Bird: A Wonder Story (Lionsgate)
Válečný příběh v hlavní roli s Gillian Anderson. Režie Marc Forster. Natáčelo se v Praze, Kutné Hoře atd.

Zdroj: Státní fond kinematografie