V České baletní symfonii uvidí diváci kromě Kyliánovy Sinfonietty na hudbu Leoše Janáčka, kterou již před několika lety uvádělo, choreografie šéfa baletu ND Petra Zusky, Tomáše Rychetského a členky baletního souboru Zuzany Šimákové.

Zuska nastudoval s baletem ND inscenaci D.M.J. 1953 - 1977 na hudbu Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka, za niž získal loni cenu za nejlepší inscenaci na přehlídce tanečního umění pořádané Tanečním sdružením ČR. Titul uvádělo Národní divadlo v Brně s hostující členkou baletu ND Adélou Pollertovou.

Rychetský je autorem inscenace Nevyřčené ticho na hudbu Leoše Janáčka, scénu připravil muzikant a výtvarník Milan Cais. Tanečnice a choreografka Zuzana Šimáková nastudovala se souborem titul 6/2 člověka na hudbu Bedřicha Smetany a Otakara Ševčíka.

Proslulý choreograf českého původu Jiří Kylián oslavil v březnu 60. narozeniny. Národní divadlo ve spolupráci se společností Real - International Arts Services jako poděkování za jeho dlouholetou činnost a prezentaci české kultury ve světě uvede představení Nizozemského tanečního divadla (Nederlands Dans Theater - NDT).

Se třemi choreografiemi - 27´52´´, Châpeau a Sleepless vystoupí v historické budově soubor Nederlands Dans Theater II, ve kterém tančí nejmladší tanečníci ze tří souborů NDT a který Kylián založil.

NDT v Praze naposledy vystupovalo v roce 2002, kdy soubor NDT III tančil na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla před slavnostní večeří v rámci summitu NATO na Pražském hradě. Soubor přidal vystoupení pro veřejnost v Divadle na Vinohradech.

Dva roky předtím mohli diváci vidět na scéně Státní opery výjimečně společně všechny tři soubory NDT, jindy vystupující samostatně. Tehdy divadlo uvedlo program Arcimboldo 2000 jako součást projektu Praha - evropské město kultury 2000.

Kylián koncem 60. let odešel do zahraničí. Od roku 1975 je jeho kariéra spjata s Nizozemským tanečním divadlem. V Čechách přestalo být jeho jméno tabu až po roce 1989, i když už o rok dříve uvedl Pražský komorní balet Pavla Šmoka jeho Večerní písně.

V roce 1990 zřídil v Praze pobočku haagské nadace - Kyliánovu nadaci. V Divadelním ústavu založil svou videotéku, věnoval autorská práva pro uvedení několika děl ND a řadu let hradil stáže českých tanečníků a choreografů. Některé ze svých choreografií svěřil Pražskému komornímu baletu a pražské Taneční konzervatoři.

close zoom_in