Program doplní filmový sestřih klíčových momentů společného česko-slovenského století. Ceremoniál začne v půl čtvrté příjezdem ústavních činitelů do budovy muzea, ze zahraničních hostů je potvrzena účast slovenského premiéra, řekl ředitel instituce Michal Lukeš.

200 let muzea

Při slavnostním otevření návštěvníci uvidí také další expozici, která připomene dvousetletou existenci Národního muzea, a prohlédnou si jeho opravené interiéry. Ve vyhlídkovém salonku v kopuli muzea, který bude jedním z nových prostor získaných rekonstrukcí, se počítá s přípitkem ústavních činitelů a VIP zahraničních hostů.

Novináři se do muzea podívají o den dříve - tedy 26. října, kdy ze slovenské premiéry společné výstavy budou převáženy důležité exponáty, jako třeba Mnichovská dohoda. Přímo ve výroční den vzniku Československa bude ta část budovy, která již bude zrekonstruována, otevřena do zkušebního provozu pro veřejnost zdarma.

Na únor roku 2019 ředitel Národního muzea počítá s celkovou kolaudací stavby a na jaře chce otevřít interaktivní expozici v zastřešené dvoraně a multimediální spojovací chodbu mezi oběma budovami muzea. V červnu by se československá výstava měla vyměnit za výstavu Největší čeští skladatelé. Kolem 17. listopadu 2019 - tedy ke 30. výročí sametové revoluce - plánuje mít muzeum otevřenou většinu expozic, tedy přírodovědeckou část, 20. století a Dětské muzeum. V první půlce roku 2020 se otevře celé muzeum.