Národní knihovna už osmým rokem prochází náročnou rekonstrukcí za téměř dvě miliardy korun. Opravena byla Zrcadlová kaple, Barokní sál i další prostory. Před sebou má knihovna ještě řadu nákladných prací.

Závěrečná etapa zatím nezačala 

V poslední fázi dojde na hlavní čtenářské prostory, jako je hala služeb a množství studoven. Na řadě je Klementinum i Hostivař. Obávaná závěrečná etapa oprav měla odstartovat nyní v lednu.

Zatím ale nezačala. Původní termín konec roku 2018 se proto posunul. Tentokrát o tři roky. Zdá se, že čtenáři mají zatím vyhráno. Nenastane fatální souběh oprav Klementina a centrálního depozitáře v Hostivaři, kde se nachází podstatná část knih. Služby neomezí.

Knihovně se podařilo vyjednat prodloužení financování

Závěr oprav areálu Národní knihovny původně znamenal pro řadu čtenářů komplikace. Leden loňského roku byl ve znamení strachu z toho, jak budou akademické a vědecké instituce fungovat, pokud bude největší z českých knihoven paralyzovaná.

Počátek letošního roku ale přinesl dobrou zprávu. „Knihovně se podařilo, i díky reakci veřejnosti na omezení provozu, vyjednat prodloužení financování a tím i termíny stavebních prací," uvádí na webu knihovny Hanuš Hemola, náměstek pro knihovní fondy a služby.

Se zahájením prací se počítá v roce 2017

Než dojde ke spuštění poslední fáze, je nezbytné provést řadu přípravných prací. „Pro samotné zahájení stavby musíme například přestěhovat a uložit v areálu Klementina historické sbírkové fondy či vysoutěžit dodavatele stavby," řekl pověřený ředitel knihovny Petr Kroupa. I nadále se počítá se zahájením prací v roce 2017. „V rámci předběžné opatrnosti ale nemůžeme vyloučit, že se termín posune," dodal.

Část knih je nepřístupná už není 

V druhé čtvrtině letošního roku započnou stavební práce i na Centrálním depozitáři v Hostivaři. Až 1,5 milionu svazků tak možná nebude čtenářům k dispozici, a to do konce roku 2018. Momentálně je objekt připraven na stavební práce, část knih je tak nepřístupná už nyní. Knihovna to řeší ve spolupráci s dalšími českými, případně i zahraničními knihovnami.

„Po dobu oprav stávajícího depozitáře bude nutné umístit až 1,5 milionu svazků v náhradních prostorách. Dosud jsou umístěny uvnitř starého objektu nestandardně," uvedl Kroupa. To znamená, že není možné je standardně půjčovat a současně blokují přístup k dalším uloženým sbírkám. Prozatím není jasné, kolik přesně svazků nebude možné v průběhu roku z depozitáře půjčovat. „Musíme ale samozřejmě počítat s tou horší variantou," připomněla mluvčí knihovny Irena Maňáková.

Letos dojde na zprovoznění např. hlavního schodiště 

S počátkem letošního roku je třeba počítat s pokračováním prací na druhé etapě rekonstrukce. „V jejím rámci budou dočasná omezení průchodnosti v prostoru vstupu, šatny a samoobslužných skříněk," píše na webu knihovny Hemola.

„Další části knihovny by zatím neměly být postiženy, až na drobné výjimky, rozsáhlejšími stavebními pracemi," dodává. V letošním roce také dojde na postupné zprovoznění doposud omezených prostor, jako je například hlavní schodiště. Otevřít by se měla i klenutá chodba v přízemí před vrátnicí.

Čtěte také: V Praze by se mohly letos otevřít dvě nové pobočky knihovny