Všichni tři kandidáti budou osloveni, aby v srpnu prošli manažerko-psychologickým testem. Mezitím v příštích týdnech budou materiály tří finalistů, které představovali před výběrovou komisí, odeslány několika osloveným zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku. Experti pošlou svá doporučení a ministr pak na základě všech podkladů rozhodne o vítězi. Nová ředitelka či ředitel by se pak mohl ujmout funkce letos na podzim.
Ministerstvo kultury vyhlásilo konkurz v polovině dubna. Bylo to přesně rok po odvolání Fajta. Ministr Staněk tehdy spolu s Fajtem zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba Staněk odvolal s odkazem na hospodářská pochybení. Policie později obě trestní oznámení odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila.
Staňkovo počínání vedlo k protestům části kulturní obce a bylo na počátku úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk podal demisi loni v květnu, ale prezident Miloš Zeman ji odmítl přijmout a s odvoláním otálel. Na žádost premiéra Andreje Babiše ho odvolal až ke konci července. Na konci srpna pak prezident jmenoval ministrem Zaorálka. Spor o výměnu ministra kultury tak trval tři a půl měsíce a sociální demokracie kvůli němu hrozila odchodem z vlády.
Změna Fajtova nástupce
Těsně předtím, než po přijetí demise prezidentem Staněk z postu ministra odešel, vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Ministr Zaorálek ho po svém nástupu na ministerstvo zrušil a z vedení NGP odvolal dočasně pověřeného ekonoma Ivana Morávka. Místo něj řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.
Zájemci o post ředitele NGP mohli podávat přihlášky do nového výběrového řízení do poloviny června. První kolo výběru spočívalo ve formální kontrole přihlášek uchazečů a všech jejich náležitostí. V pondělí zasedla výběrová komise, před kterou se prezentovalo deset uchazečů. Bylo mezi nimi devět jednotlivců a jeden kolektiv. Komise je zhodnotila body a ministrovi doporučila tři. Výběrová komise měla 14 členů, předsedal jí architekt Josef Pleskot.
Národní galerie Praha je institucí s více než dvousetletou tradicí, která shromažďuje, eviduje, studuje, vystavuje, publikuje a zprostředkovává umělecká díla všech výtvarných oborů od antiky až po současnost. V hlavním městě má šest budov se stálými expozicemi nebo výstavami, výstavy pořádá také ve Valdštejnské jízdárně, která patří Senátu. Galerie spravuje nejrozsáhlejší sbírku výtvarných děl v Česku.