„V roce 2002 byl Jan Kaplický osloven kurátorem Bienále architektury v Benátkách Deyanem Sudjicem, aby vytvořil ideový projekt věže. Kaplický a jeho architektonické studio Future Systems navrhli stopatrovou nakloněnou věž jako nový typ městské budovy. Unikátní aerodynamický tvar s otvorem redukujícím tlak větru představuje na nádvoří Salmovského paláce čtyřmetrový model,“ uvedla v tiskové zprávě Helena Doudová, kurátorka sbírky architektury Národní galerie Praha (NGP).

Kaplický s kamarádem Deyanem Sudjicem a Davidem Nixonem v londýnském ateliéru už od roku 1979 usilovali o přenos technologických inovací z aviatiky, vesmírného výzkumu či konstrukcí lodí do ojedinělých řešení pro high-tech architekturu. „Když člověk letí, vždycky přemýšlí volněji,“ cituje NGP architektův výrok. Kaplický vnímal letectví jako obor, jehož „cílem bylo dosáhnout maximálního výsledku s minimální spotřebou materiálu, lehkosti a aerodynamičnosti a v konečném důsledku elegance a krásy.“

Designové studie zaujaly i NASA

Jeho designové studie zaujaly třeba i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Futuristické stavby na britských ostrovech jsou předmětem debat odborníků, fanoušků architektury i laické veřejnosti. Kaplický roce 1999 obdržel Stirlingovu cenu RIBA a stal se čestným členem Royal Institute of British Architects. Cenu českého ministerstva kultury v roce 2008 odmítl kvůli tahanicím okolo budovy knihovny na Letenské pláni.

„Architektura se podle Kaplického často soustředila spíše na hodnotu objektů namísto na inovaci, a zůstávala tak pozadu za svou dobou. Přesvědčení o významu inženýrství, technologie a inovativních konstrukcí Kaplický sdílel i se světoznámými britskými architekty Richardem Rogersem a Normanem Fosterem, v jejichž kancelářích zanechal osobitou stopu,“ doplnila Helena Doudová z NGP.

Model Věže Bienále, který bude stát před Salmovským palácem na Hradčanech až do konce příštích letních prázdnin, je vyrobený ze sklolaminátové samonosné skořepiny a má lakovaný akrylátový povrch. Zhotoven byl v roce 2016 pro sbírku Pražské správy nemovitostí (PSN). Národní galerii věnoval zmenšenou Kaplického věž majitel Václav Skala. Známý architekt zemřel náhle 14. ledna 2009 - v den, kdy se mu narodila dcera. Letos v dubnu by oslavil 82. narozeniny.