„Spalovač mrtvol je svrchovaně živá literatura. Mluví o kariérismu, bezpáteřnosti, manipulaci, sebestřednosti, o ničivé síle ideologií, o hrozivé lidské prázdnotě, která se maskuje hezkými slovy," řekl o aktuálnosti předlohy režisér.

V titulní roli Karla Kopfrkingla se objeví Martin Pechlát, v roli jeho ženy Lakmé vystoupí Pavla Beretová, jejich děti ztvární Lucie Polišenská a Radúz Mácha. V roli manželů Reinkových se objeví Vladimír Javorský a hostující Klára Sedláčková Oltová.

Fuks je autorem řady románů 

Kdo zná Fuksovu novelu jen z filmu Juraje Herze, zná podle dramaturgyně Ljubkové jen jednu její část. „Příběh o zaměstnanci krematoria, vzorném manželovi a otci Karlu Kopfrkinglovi je nejen hororem ze spalovny lidí, ale i groteskním obrazem rozkladu lidské osobnosti. Panoptikální soubor figurek, které autor vidí jako pouťovou atrakci, se v různých situacích vrací, aby zpochybnil naše konvenční vidění světa. Je to hodně k smíchu, ale i k pláči, co se s člověkem bez názoru a bez páteře může stát, když z něj zájem o vlastní pohodlíčko a bezpečí a pocit vlastní důležitosti a nenahraditelnosti udělá aktivní nástroj záhuby," uvedla k inscenaci.

Ladislav Fuks (1923-1994) napsal řadu románů, novel a povídek, mezi nejslavnější patří Pan Theodor Mundstock z roku 1963 a o čtyři roky mladší Spalovač mrtvol. Autor ve své době uhranul čtenáře strhujícím popisem vyloučení, ponížení, hrůz, kterým procházeli Židé od 30. let na našem území.

Hlavní postava je vlastně „hodný" člověk

Ač sám křesťan, dokázal sugestivně vylíčit blížící se zkázu, v níž člověk ztrácí svoje práva, až přichází o holý život. Ve Spalovači mrtvol šířící se nacistická zloba dominuje, jejím nositelem je však nenápadný maloměšťák a vlastně „hodný" člověk.

Režisér Mikulášek, pro něhož to je první vstup na českou první scénu, by byl rád, kdyby lidé konfrontovali inscenaci se svým čtenářským zážitkem a ne se zážitkem filmovým. Tuší však, že je to asi nesplnitelné přání.

Čtěte také: Na Vinohradech uvedou úpravu Gorkého Dětí slunce