V Národním divadle zazní vůbec poprvé dílo, v němž se svět dětských a dospělých hudebníků prolíná. V Česku nepříliš známá opera o Noemovi, který uposlechne výzvu Hospodina a postaví archu, v níž se spolu se svou rodinou a mnoha zvířaty zachrání před ničivou potopou, v sobě snoubí nadsázku, vtip a hravost s poezií a působivou imaginací.

Z bývalých členů jsou dnes profesionálové

Poprvé vystoupil v Národním divadle Kühnův dětský sbor v roce 1936 při pražské premiéře Her o Marii Bohuslava Martinů. Od té doby účinkoval v mnoha operách, v nedávné minulosti například v Glorianě či Borisu Godunovovi. Spolupráce pokračuje i v sezoně 2016/2017, a to v Orffově Měsíci, který spolu s Chytračkou uvede Opera národního divadla jako první premiéru nové sezony.

Pěvecký sbor pravidelně obsazuje dětské role a dětské sbory na všech scénách Národního divadla včetně Státní opery. Děti tak mají možnost stát „na prknech, co znamenají svět", a motivuje je to k dalšímu zpívání. Často je tato zkušenost posouvá k další profesní kariéře. Mnoho z bývalých členů se stalo profesionálními zpěvačkami a zpěváky nebo instrumentalisty či dirigenty.

Sborem například prošli dirigenti Josef Hrnčíř, Zdeněk a Mirek Košlerovi či Jiří Bělohlávek a celá plejáda zpěváků, kteří působili a působí jako sólisté v Národním divadle. Mezi ně patří například operní sólistky Renée Nachtigalová a Martina Bauerová. Obě začínaly v opeře Leoše Janáčka Liška Bystrouška.

„Hned, co jsem přišla do sboru, tak jsem začala zpívat dětská sólíčka v Lišce Bystroušce. Bylo to moje první vystoupení v Národním divadle a osudné setkání s velkým světem divadla," řekla novinářům již dříve Nachtigalová. Deset let byla v Národním divadle sólistkou a nyní má vlastní Originální hudební divadlo Praha.

Děti zde zpívají už od tří let

Z řad Kühnova dětského sboru, který založil v roce 1932 reformátor českého sborového umění Jan Kühn, vyšly například i zpěvačky Jitka Molavcová, Dagmar Patrasová, Bára Basiková a Monika Absolonová.

Kühnův dětský sbor patří mezi nejvýznamnější umělecké soubory v České republice. Systematicky se věnuje výchově dětských hlasů od tří let věku. Sbor, který má téměř 900 členů, je nejstarším českým sborem svého druhu.

Čtěte také: Českým filharmonikům se šijí obleky ve stylu barev orchestru