Vltava protéká metropolí v délce přes 30 kilometrů a nábřežní zdi a náplavky měly v životě města vždy velký význam. Jejich funkce se postupem doby také měnila a vyvíjela.

Jedna z nejnavštěvovanějších a tudíž i nejrušnějších náplavek v Praze je dnes na Rašínově nábřeží mezi Vyšehradským tunelem a Jiráskovým mostem. Především za hezkého počasí sem vyrážejí stovky Pražanů i turistů na procházku. Děti zde krmí labutě, dospělí se občerstvují v baru, který má zázemí v dříve nevyužívaných nebytových prostorech v nábřežní zdi. Vede tudy i frekventovaná cyklostezka, v sobotu zde fungují farmářské trhy.

Vltava tu sloužila Podskalákům

V minulosti část této náplavky sloužila obyvatelům přilehlé a dnes již zaniklé osady Podskalí, kteří se živili obchodem se dřevem, ledařstvím, vorařstvím a těžbou písku ze dna řeky. Tato tradice zde trvala staletí, až zanikla na přelomu 19. a 20. století. To se město po ničivé povodni rozhodlo vystavět zde v rámci ochrany před velkou vodou vysoké nábřežní zdi, které odřízly rázovitou osadu od řeky, a postaraly se tak o její zánik.

V roce 1910, kdy byly zdi dokončeny, měly délku 1320 metrů a u Palackého mostu dokonce výšku přes deset metrů. Mezi zdmi a řekou tak vznikla dlážděná náplavka, která od počátku sloužila jako kotviště výletních lodí.

Nábřeží se dočkalo v posledních letech několika úprav, díky nimž se vrátilo do podoby před sto lety. Důstojnější podobu dostala přes kilometr dlouhá promenáda, na níž město vytvořilo již zmiňovanou cyklostezku. Život na této náplavce také vylepšil přívoz, který zde má na dvou místech stanoviště. O osobitou atmosféru se starají desítky rybářů.

Zdejší nábřeží má dodnes jednu historickou zajímavost, kterou cestující tramvají na frekventované zastávce Výtoň prostě nemohou přehlédnout. Je to více než sto let starý limnigraf, tedy přístroj zapisující stav vodní hladiny.

„Když shrnu vývoj za posledních dvacet let, tak je ten posun znatelný. Dříve zde parkovala auta a celkově to nebylo moc pěkné a bezpečné místo. Dnes sem chodím ráda s vnoučaty,“ říká Markéta Procházková z Podskalské ulice.

Dříve zde bylo parkoviště

Další oblíbenou náplavkou na pravém břehu Vltavy je ta na nábřeží Na Františku. Jeho zdi byly postaveny na začátku 20. století. Náplavka v minulosti sloužila i jako parkoviště, ale po rozsáhlé přestavbě je oddechovou zónou, přes kterou rovněž vede cyklostezka. Najdete tu zde řadu barů a také útulných kaváren. I zde kotví výletní lodě a rovněž tu nalezneme zachovalý historický limnigraf.

Navazující náplavka u nábřeží Ludvíka Svobody kdysi sloužila jako meziskládka říčního písku, dnes tu kotví hausbóty a botely.

Náplavka je také u Hořejšího nábřeží mezi Jiráskovým a Železničním mostem. V roce 2004 na jednom z jejích úseků vznikla Smíchovská pláž, přičemž šlo o první písečnou pláž v Praze.