Vedle autorství knih pro děti byla Kšajtová dramaturgyní večerníčků v České televizi a napsala scénáře k deseti seriálům podle literárních předloh i na náměty vlastní. "Porota ocenila její dlouholetou obětavou práci nejen v oblasti literatury pro děti a mládež, ale právě i v oblasti dramatické a televizní tvorby," uvedla Veronika Sonnková ze společnosti Albatros Media.

Cenu za literární text pro menší děti si odnesla Ivona Březinová za výpravu do centra Prahy, kterou mohou děti podniknout s její knihou Ďasík a ďáblík. Kniha vyšla k 25. výročí zapsání historického centra Prahy na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stala Petra Braunová. Porota ocenila její napínavou knihu Dům doktora Fišera. Ocenění za ilustrace pro menší děti patří Marii Urbánkové za originální výtvarné zpracování knihy Tajemství za Sněhovým knírkem.

V kategorii Ilustrace pro starší děti si cenu odnesl kolektiv autorů podepsaný pod souborem dvanácti příběhů z pokladnice světové dobrodružné literatury v komiksové podobě Poklad dobrodružných příběhů. Mezi oceněnými ilustrátory tak jsou například výtvarníci Martin Velíšek, Luděk Bárta nebo Jiří Petráček.

Za nejlepší překlad ocenil Albatros Hanu Zahradníkovou za knihu Strom přání. Rozmarný a kouzelný příběh Williama Faulknera byl za překlad letos nominován také na Zlatou stuhu. Výroční cena za významný literární počin patří Ivaně Peroutkové za desetidílnou sérii o holčičce Aničce. Ocenění za významný počin v oblasti populárně-naučné literatury pro děti obdrželi Ondřej Hník a Jiří Votruba za Můj atlas Česka. Kromě oceněných autorů se na knize podílely samy děti.

Nakladatelství Albatros vyhlásilo i vítěze 9. ročníku literární soutěže za rok 2017 na téma Když nemůžeš, přidej. Šek na 25 tisíc korun a příslib vydání knihy si odnesla Naďa Pažoutová za rukopis Vilma běží o život. Porota také vyhlásila 10. ročník soutěže na téma Odvaha. Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku v roce 1949 specializuje na původní i překladovou literaturu pro děti. Dnes je součástí společnosti Albatros Media, která loni dosáhla konsolidovaných tržeb přibližně 750 milionů korun. Za dobu své existence vydal Albatros přes 10 tisíc titulů.