Audioknihy českých autorů v žánrech sci-fi, fantasy a horor vstoupily na trh před pěti lety a od té doby se jejich nabídka rozšiřuje díky audiovydavatelstvím specializovaným na tuzemskou sci-fi a fantasy Walker & Volf a Straky na vrbě.

Načítání audioknihy trvá čtyřikrát déle 

Načítání audioknihy je podle Jiřího W. Procházky z vydavatelství Walker & Volf složitý a dlouhý proces. Na dnešní besedě v Průmyslovém paláci uvedl, že načítání audioknihy trvá čtyřikrát déle než je její konečná délka a sedmkrát déle se tvůrci věnují postprodukci. Za specifikou formu herectví označil načítání audioknih herec Zdeněk Velen.

„Na rozdíl například od rozhlasové práce je to předčítání literatury jedním vypravěčem. Člověk nesmí zabíhat do příliš velkých emocí, protože by to na dlouhou knížku bylo nestravitelné. V předčítané literatuře je také spousta popisových scén, které jsou nejtěžší, protože tam udržet pozornost a rozvrhnout si to tak, aby to zůstalo zajímavé, je nejtěžší," řekl Velen.

Tuzemští autoři se ve formě audioknihy prodávají stejně jako světoví

Obě vydavatelství se soustředí na tuzemskou sci-fi a fantasy, ve Walker & Volf však nyní získali práva na knihy Roberta A. Heinleina (Hvězdná pěchota) a Arthura C. Clarka (Setkání s Rámou). „Je to pro nás finančně náročné, takže v dohledné době s trvalým vydáváním zahraničních autorů nepočítáme. Navíc se tuzemští autoři prodávají ve formě audioknih stejně dobře jako ti zahraniční," uvedl Radek Volf z Walker & Volf.

Již dopoledne se v sobotu na veletrhu v Literární kavárně uskutečnila beseda o současném českém sci-fi a fantasy, kde budou představeny i nové tituly nakladatelství Euromédia - mysteriózní thriller Michala Šefary Podsvětí, fantasy Čarodějův odkaz od Ondřeje S. Nečase a fantasy Propast času a jeho pokračování Císařovna od Romana Bureše.

Hlavní téma je Genius loci v literatuře 

Veletrh dnes dále mimo jiné nabídnul setkání s novinářem a expertem na Blízký východ, autorem knih Světla a stíny islámu a Blízký východ nad propastí Břetislavem Turečkem. Fotografka a spisovatelka Sára Saudková představila svoji novou knihu Zpocená záda, v tvůrčí dílně si děti s Jiřím Lábusem mohli vyzkoušet, jak se audioknihy připravují, zvučí, namlouvají a ilustrují. Setkání s finským humoristou Tuomasem Kyröem (Mrzout) a Fridou Nilssonovou (Gorila a já) pak ukázalo, že i severská literatura proslulá detektivními příběhy zná i humor.

Svět knihy každoročně navštěvuje až 40 tisíc milovníků literatury. Čtyřdenní veletrh do neděle představuje knižní novinky tuzemských nakladatelů i české a zahraniční spisovatele. Hlavní téma veletrhu je Genius loci v literatuře. Své stánky letos na veletrhu otevřelo na čtyři stovky vystavovatelů z třicítky zemí.