Navíc ve spojení s bibliobusem Oskar, pojízdnou knihovnou, který slaví sedmdesáté páté výročí existence. „Každý z hostů je něčím zvláštní, snažili jsme se, aby byl každý večer zajímavý a něčím jiný," říká organizátor akce Josef Straka.

O tuzemskou fantastiku se v úterý postará triptych Jindřich Rohlík, Michael Bronec a Míla Linc, kteří své posluchače provedou klasickou vesmírnou science fiction či fantasy. Ve čtvrtek vystoupí prozaik Tomáš Zmeškal, kterému se jako jedinému v republice podařilo získat Cenu Evropské unie za literaturu, a zároveň držitel Ceny Josefa Škvoreckého. Obě ocenění mu vynesl román Milostný dopis klínovým písmem.

Příští týden předčítají prozaik Petr Pazdera Payne, autor mimo jiné filozofických a teologických esejů, a básník Vít Janota, který má na kontě šest básnických sbírek. Dále poetici mladší střední generace Marie Šťastná, vítězka Drážďanské ceny lyriky, a Jonáš Hájek, držitel Ceny Jiřího Ortena.

V posledním týdnu akce bude se současnou poezií experimentovat Ondřej Buddeus se svými hosty, který v loňském roce získal Cenou Jiřího Ortena. Je autorem či spoluautorem několika básnicko-výtvarných projektů.

Celý cyklus autorských čtení zakončí ve čtvrtek 24. července Jan Kunze vystupující se svou poezií v rámci básnicko-hudebního projektu. Mimo to zpívá v elektro-poprockové skupině Kofe-in.

Kdo vystoupí na letní čítarně?

8. července: Jindřich Rohlík, Michael Bronec a Míla Linc
10. července: Tomáš Zmeškal
15. července: Petr Pazdera Payne a Vít Janota
17. července: Marie Šťastná a Jonáš Hájek
22. července: Ondřej Buddeus
24. července: Jan Kunze
Program začne vždy v 19.30 hodin.

Sabina Dudová