Zatímco dříve se na Štvanici odehrávala sportovní dramata a pulsoval zde hudební klub, nyní program zajišťuje jenom kulturní scéna Vila Štvanice. Ostrov mezi Holešovicemi a Karlínem zřejmě dostatečně nevyužívá svůj potenciál. Zašlý lesk by se ale mohl obnovit.

„Městu stále schází moderní koncertní sál. Mou ideou je, aby vznikl na Štvanici," řekl magistrátní radní pro kulturu Jan Wolf. Budova určená pro hudební vystoupení by podle něj neměla být v centru Prahy, avšak ani příliš středu vzdálená. Proto se ostrov jeví jako vhodné místo.

Stavba by odolávala povodním 

Záměr je o to naléhavější, zvláště když se z Prahy 7 má v rámci projektu Art District 7 stát kulturní čtvrť metropole po vzoru zahraničních měst. Problémem by však mohlo být, že je ostrov ohrožen povodněmi. V roce 2002 ho zasáhla pětisetletá voda, o jedenáct let později pak padesátiletá voda.

Záplavy však nejsou podle Wolfa problém. „Stavba by se vytvořila na pylonech a povodně by tak nebyly zásadní problém," shrnul radní. Zároveň se počítá se vznikem lávek, které propojí severní část ostrova se sedmou a osmou městskou částí.

V Praze je málo koncertních síní

O vzniku moderní koncertní síně mluví už delší dobu. Smetanova síň v Obecním domě neposkytuje zcela ideální poslechové podmínky pro lidi v zadních řadách, Kongresové centrum je zase určené spíše pro sjezdy. Štvanice však nemusí být jedinou možností, kde by nová budova mohla stát. Primátorka Adriana Krnáčová v červnovém rozhovoru pro Pražský deník uvedla, že se nabízí také lokalita u letenského metronomu, Nákladové nádraží Žižkov či Karlín.

Konkrétní vhodné místo pro umístění sálu teprve vypracují ve studii pracovníci Institutu plánování a rozvoje. Nyní vytváří dokument, který má určit, kde by měl ideálně vzniknout výstavní dům pro Slovanskou epopej a nové sídlo magistrátu.

Mohl by zde vzniknout sál moderního umění 

„Jakmile zástupci institutu dokončí studii k epopeji, měli by se pustit do hledání vhodného umístění koncertního sálu nebo jiných kulturních institucí. Třeba výstavního sálu moderního umění," řekl Jan Wolf.

Kromě kulturního využití je most veden v územním plánu také jako místo určené pro sport. Legendární zimní stadion, kde se odehrála čtyři mistrovství světa v hokeji, byl však stržen v roce 2011 kvůli zanedbanému stavu.

Sedmička chce na ostrově koupaliště 

Zdejší tenisový areál už také chátrá. Naposledy se na centrálním kurtu hrál ostrý zápas před pěti lety. Přestože je kurt v celkem dobrém stavu, tribuny rezaví a potřebovaly by opravit. Na to však tenisový svaz nemá peníze.

Přesto by se Štvanice mohla dočkat sportovního využití. Jak vedení Prahy 7, tak i náměstkyně primátorky Petra Kolínská by na pražském ostrově chtěly přírodní koupaliště. Co na ostrově vznikne, musí teprve projednat vedení hlavního města.

Čtěte také: Praha zřídila komisi, která bude řešit budoucnost Divadla Komedie