Doprava při festivalu
Rychlost jen 30km/h od 10. do 13. října, 19 – 24 Hellichova, Nosticova, Velkopřevorské nám., Mánesův most, Křižíkova, Kaprova,Karlova, Platnéřská, Vězeňská, Kozí, Dvořákovo nábřeží, Lannova.
Jednosměrný provoz
od 10. do 13. října, 19 – 24 Smetanovo nábřeží
Uzavírky
od 10. do 13. října, 18 – 24 uzavírka v ul. Křižíkova v úseku mezi ul. Kollárova – Peckova
Více na www.signalfestival.com

Letošní ročník přehlídky digitální a kreativní kultury bude svým rozsahem největší v dosavadní historii. Zahrne osmnáct instalací a tři videomappingy, odehraje se na třech trasách: na Malé Straně, Starém Městě a v Karlíně.

Účastní se jej devět domácích a devět zahraničních umělců, kteří se různým způsobem vyjádří k ústřednímu tématu, jež se vztahuje k letošnímu 30. výročí sametové revoluce.

V instalacích budou také více než v minulosti rezonovat témata ekologická. „Festival také prošel revolucí, dnes jsme respektovanou přehlídkou, jež objevuje nová místa a kreativní postupy k vystavení uměleckých děl ve veřejném prostoru,“ připomíná ředitel festivalu Martin Pošta. „Naším cílem není jen prezentace instalací, ale silný kulturní zážitek a podpora současných umělců,“ říká ředitel.

Zdroj: Signalfestival.com

Největší hvězda Eva Jiřičná

Mezi nejvýraznější jména letošních aktérů patří architektka Eva Jiřičná a Čechoargentinec Federico Díaz. „Světlem jsem odjakživa posedlá. Proto mě možnost účastnit se tohoto festivalu doslova nadchla,“ prozrazuje Jiřičná, která chystá se svým týmem originální instalaci ve Vojanových sadech.„V dnešní době jsme obklopeni signály, pohráli jsme si proto s představou neznámého objektu přistávajícího v sadech. Budou tu i zrcadla jako možnost sebezpytování – aby se návštěvníci zamysleli sami nad sebou a svým svědomím. Sady na Malé Straně jsou k tomu jako stvořené, je to krásné klidné místo,“popisuje známá architektka.

Vizualizace instalací pro Signal Festival 2019. Eva Jiřičná - Vojanovy sady.
VIDEO: Signal Festival bude provázet téma revoluce. Chystá i dílo od Evy Jiřičné

Instalace potkáme u Tyršova domu, Klementina, na Střeleckém ostrově, v kostele U Salvátora, na Karlínském a Lyčkově náměstí či v Muzeu hudby.

Na Petříně se usadí tzv. Trabi, odkazující k odchodu patnácti tisíc východních Němců, kteří v roce 1989 utekli do západního Německa přes plot ambasádya v ulicích okolo zůstaly řady trabantů. Instalace je z dílny Marka Šilpocha, spoluorganizátora festivalu, a vznikla ve spolupráci s Post Bellum a německým velvyslanectvím.

Program i pro děti

Program letos oživí dětský Signal Playround a procházky Signal Walks.

Ke stávajícím místům se letos připojí dvanáct nových lokací, například Invalidovna nebo ministerstvo dopravy. Mapa instalací a časů bude k dispozici zdarma. Slavnostní zahájení proběhne zítra v 19 hodin na Smetanově nábřeží, kde se představí vůbec největší instalace, jež pokryje plochu 180 000 metrů krychlových mezi nábřežíma Střeleckým ostrovem.

Od 10. do 13. října, vždy od 19:00 do 24:00, bude v některých ulicích Prahy 1 a Prahy 8 omezena rychlost na 30 km/h. Omezení se bude týkat i Smetanova nábřeží, kde bude zaveden jednosměrný provoz pro individuální automobilovou dopravu směr Masarykovo nábřeží.

Festival světla Signal 2018 v Praze.
Signal festival viděly stovky tisíc lidí. Vrátí se příští rok znovu do Karlína?