„Jednoho tichého jarního večera jsem si uvědomil, že jsem svědkem revoluce, aniž si jí kdokoliv všiml. Poprvé v dějinách se pravidla a zákony kontinentu vytvářejí v jediném městě. Jedno město nám organizuje celý světadíl. Chtěl jsem to pochopit a vědět, kdo jsou ti lidé, kteří předpisy vydávají," řekl Menasse.

Bruselští úředníci ho fascinovali

Do Bruselu se přestěhoval v roce 2010, strávil tam čtyři roky. Tamní úředníci ho fascinovali. Ptal se sám sebe, zda je možné z těchto zaměstnanců evropských institucí vytvořit literární postavy a zda nebudou nudné.

Evropská unie má podle Menasseho spoustu chyb a omylů. „Myšlenka je ale skvělá a budoucnost je také taková. Jen mezí tím máme trošku problém," míní laureát letošní Německé knižní ceny.

Podle něj jsou na jedné straně politici a novináři, kteří považují unii za něco dokonalého, na druhé straně ji jiní politici a také občané neustále kritizují a chtějí návrat k národním státům. „Mezi těmito extrémy musíme hlavní myšlenku bránit a najít pohled do budoucnosti," řekl Menasse.

Dvoustranné dohody nefungují

Podle něj si poválečná generace v Evropě uvědomovala, že dvoustranné dohody mezi jednotlivými státy nefungují a mír nezajistí. Propojení zemí pak po řadu desetiletí fungovalo. Nacionalismus se překonal společným trhem a měnou i společnými předpisy, hranice neplatí ani pro ekologické problémy či bezpečnostní hrozby, řekl spisovatel.

„Problém ale je, že politiky volí lidé v národních státech. Voličům tak musí slíbit, že budou zájmy národních států hájit. Národní zájmy jsou ale zájmy elit, ne lidí. Pokud budete bojovat za národní zájmy a slíbíte to voličům, slibujete jim něco nerozumného. Slibujete jim, že dostanou víc lidských práv, ta jsou přitom nedělitelná," řekl rakouský autor. Obhajoba národních zájmů podle něj představuje "směsici schizofrenie a zločinu".

Festival potrvá do 15. listopadu

Sedmadvacátý ročník festivalu potrvá do 15. listopadu. Vedle Menasseho se milovníci literatury mohou setkat také se syrským básníkem Adonisem, s tureckou scenáristkou, kameramankou a spisovatelkou Ayşe Kulinovou, americkým spisovatelem a novinářem Wesleym Lowerym či kritikem současné ruské vlády Kirillem Medvěděvem, který si vysloužil označení „Majakovskij s elektrickou kytarou".

Českou republiku zastupuje básník, prozaik a nakladatel Martin Reiner a autorka chystané knihy Odvrácená strana ticha Magdaléna Platzová. Podrobnosti jsou na stránkách festivalu www.pwf.cz.

Hlavním mottem letošního festivalu se stala myšlenka amerického autora Jamese Baldwina „A příště už oheň". Podle pořadatelů je právě toto poselství ve světě plném změn a politických zvratů aktuální.