Probudil jsem ho den poté, co v holešovické Tesla Areně zorganizoval dechovkový festival Zlaté trumpety. Na akci, kterou byste v televizi nebo jiných novinách hledali marně, dorazilo téměř sedm tisíc lidí. Mluvil ochraptělým hlasem a omlouval se: „Přiznávám se, že jsem předtím dva dny nespal a dnes jsem zalehl až o půl šesté ráno.“ Přesto měl o čem povídat.

Máte za sebou celodenní festival a, jak slyším, i pernou noc. Když jsem vás teď vzbudil, povězte mi, jak jste s tím vším spokojen?

Samozřejmě, že bych byl spokojenější, kdyby byla plná hala. Na druhou stranu, téměř sedm tisíc lidí na dechovce je výborný úspěch.

I když v organizaci by se mouchy nalézt daly. Přece jen, zorganizovat přes 300 mažoretek, často malých dětí, zorganizovat desítky hudebníků, z nichž řada jsou velké individuality…

A převládá tedy spokojenost, nebo zklamání?

Pocity jsou smíšené. Na druhou stranu, od devíti hodin ráno mám zahlcený mobil vynikajícími ohlasy, z čehož mám samozřejmě velkou radost. Z toho, co jsem zatím počítal, je to 67 kladných ohlasů a čtyři negativní. Takže po této stránce bych zatím mohl být spokojený.

Ale tak úplně nejste. Říkáte, že dorazily jen čtyři negativní ohlasy. O co šlo?

Řešili jsme například už na místě stížnosti lidí, kteří měli vstupenky na horní sedačky a nerozuměli moc mluvenému slovu. S pořadateli jsme se dohodli, že dole jsou volná místa a je tu tedy možnost si přesednout. A celkem se nám s tím podařilo vypořádat. Další si stěžovali na zimu… Pod parketem byla ledová plocha, přesto jsme halu vytopili na 18,5 stupňů… Ale v tak početném publiku se vždy najde někdo, komu se něco nelíbí… Ovšem každá kritika zamrzí.

Z mého pohledu se ne zcela podařily dvě věci. Na začátku fronty u turniketů…

Šlo o záležitost haly, nikoli nás, i když nás to samozřejmě mrzí. Podcenili návštěvnost, zájem převyšoval běžné utkání v hokeji, na který je hala zvyklá… Dvě otevřené pokladny byly málo. Ale vypořádali jsme se s tím, trochu i posunuli začátek, aby byli všichni návštěvníci v hale.

A pak jsem ještě zaslechl, že trochu váznulo zásobování. Mažoretky, které to celé dělaly zadarmo, prý nedostaly ani drobný pamlsek.

Vím, na co narážíte. Měli jsme samozřejmě připraveno občerstvení pro všechny vystupující. A konečně, například lahví s pitím nám hodně zbylo. Ale v jedné šatně, kterou sdílelo více mládežnických kapel a souborů, se přihodilo, když jsme řekli, že jídlo je pro všechny, někdo a nechci jmenovat kdo to prostě rozebral. Takže když jsme přišli pro občerstvení pro další soubory, nebylo tam nic.

Co vás naopak na Zlatých trumpetách nejvíc potěšilo?

Nadšení a spokojenost převážné většiny diváků! A pak také celý můj tým, který na tom pracoval bez nároků na honorář dlouhou dobu. Já sám dva roky, s Vladimírem Brandem z Českého rozhlasu jsme to dělali rok a půl… Byl to ohromný kus práce. A přitom nechybělo moc a jeden a půl týdne před festivalem to všechno mohlo přijít vniveč…

Jak to?

Začali nám stávkovat zpěváci sólisté. Řekli, že když jim nezvýšíme honoráře, tak nebudou vystupovat. Bylo jich jedenáct. Podobně se zachovali hudebníci, kteří byli seznámeni s nedostatečným financováním akce, a přesto požadovali zvýšit honorář. Kdyby se nám na poslední chvíli nepodařilo domluvit, mohl jsem celé Zlaté trumpety odtroubit.

Takže i ve zdánlivě pohodové dechovkové branži, když jde o peníze, může být pěkně tuho?

Je to ten největší kaz vůbec na všem. Hudebníci a sólisté, zdůrazňuji, že z Čech, Moraváci tohle vůbec neřešili, mě postavili před hotovou věc. Přitom peníze, na kterých jsme se původně dohodli, podle mě nebyly vůbec špatné. Dodnes mě tohle mrzí. Moraváci, kteří přijeli třeba z tří set kilometrové dálky, z Mistřína a podobně, hráli za menší honoráře než Češi. Ukázali, že to pořád ještě dělají z lásky k hudbě. Ale postoj českých sólistů mě div nepoložil, byl to šok, a budeme to muset řešit ve Svazu malých dechovek. Podobnou věc nemůžeme jen tak pominout.

A celkově, byla to pro vás akce zisková nebo jste ji musel dotovat ze svého?

Celá akce je pro mě tak ztrátová, že to ani nemůžu vyslovit. Srdíčko se mi opět vzpamatovalo, když mi desítky lidí říkaly, jak byli nadšeni… A také, když jsem viděl 4340 fanoušků, jak tančí na dechovku, čímž se nám podařilo vytvořit světový rekord…

Slyšel jsem, že nebyl první…

Je to už můj třetí rekord a tím asi končím (směje se). První byl největší dort na světě s tisíci hořícími svíčkami u příležitosti milénia města Žatce, druhý se nám povedl na dechovkách před pěti lety, kdy jsme v tehdejší Sazka Areně měli rekordních 16 dechovkových kapel pod jednou střechou. A ten letošní… Byl to zkrátka okamžik, který vám udělá ohromnou radost, a říkáte si: Tak to přece jen snad mělo smysl.

Máte už teď v hlavě další podobný dechovkový festival? A bude dříve než za pět let, jak tomu bylo mezi Sazka a Tesla Arenou?

Jednali jsme s panem Škromachem, který převzal nad akcí záštitu. Je velmi muzikální, má ostatně vlastní kroj, chce pomoci dechovce a má zájem do budoucna festival podpořit. Přišel s nápadem, že začneme hned shánět sponzory a organizovat další ročník. Že by se podobný festival mohl konat každé dva roky. Přidal se k tomu i pan senátor Petr Bratský a předseda Folklorního sdružení Zdeněk Pšenica. Doufám, že se to povede. Česká lidovka a dechovka tady z nějakého nepochopitelného důvodu skoro nikoho z těch, co rozhodují o penězích, ani sponzory moc nezajímá. Ačkoli mám stále plnou hlavu starostí z těch dvou let plných práce na letošním ročníku, heslo, s kterým jsme do toho šli, bylo pravdivé. Když vám do hokejové haly přijde víc lidí než na hokej, a pak tisíce lidí tančí na parketu, raduje se, baví a zpívá, tak si, myslím, můžete říct: Dechovka, žije!

Čtěte také: Když 7 tisíc lidí zpívá: Kdyby ty muziky nebyly