Obraz z poloviny 17. století německého autora Johannese Spilberga (1619 až 1690) Obraz Judita s hlavou Holoferna se prodal za 9,4 milionu korun. Údaje zveřejnil server Artplus, který se specializuje na trh s uměním.

Podle prvních odhadů byl obrat tuzemských aukcí výtvarného umění loni rekordní a činil asi 1,257 miliardy korun. Oproti předchozímu roku obrat narostl o 331 milionů korun, tedy o 36 procent.

Kupkův se prodal za 62 miliony korun 

Z děl z 19. a 20. století se loni na více než milion dostalo 19 děl. Olej Žáby vznikl 23. srpna 1968 a malíř jím reagoval na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Obraz se zařadil hned za nejdráž prodané dílo loňského roku, abstraktní Sérii C I. (Protihodnoty) Františka Kupky, který se prodal za 62 miliony korun. Série C I. vede žebříček nejdráže prodaných děl, Žáby jsou třetí po Kupkově Tvaru modré.

Nad hranicí milionu korun se vydražily plastiky 

Mezi desítkou loni nejdráže prodaných zahraničních děl jsou dvě díla francouzského impresionisty Eugéna-Louise Boudina, poprvé se na českém trhu dražilo dílo Amedea Modiglianiho, prvně se také dražila kresba Henriho Mattise. Nejmladším dílem v tomto top ten je malba Le Phare Bernarda Buffeta z roku 1980. Pro Buffetovo dílo je vydražená malba podle českých odborníků úspěch i v celosvětovém kontextu.

Další segment trhu s uměním, který Artplus zhodnotil, jsou sochy. V minulém roce se nad hranicí milionu korun vydražily čtyři plastiky, tři z nich patřily do poválečného období.

Mezi nejdražšími sochami je gotická madona 

Jejich autory byli Karel Malich, který se ale v posledních letech v této cenové hladině draží téměř každoročně, nováčky se v této kategorii stali Karel Nepraš a Vladimír Janoušek. Ve srovnání s rokem 2015 se mezi dražšími sochami z poválečného období prosadila s také díla staršího umění.

Mezi čtyřmi nejdražšími loni prodanými sochami je pozdně gotická madona. Kupec za ni i s přirážkou zaplatil 1,24 milionu korun. Je to vůbec poprvé, kdy podobná plastika na domácím trhu vystoupala nad milionovou hranici. Poprvé se ale v aukci nad milionovou hranici přehoupla práce Karla Nepraše. Jeho objekt Přepadení králíkárny se prodal za 1,08 milionu korun včetně aukční přirážky.

Čtěte také: Slovenští umělci vystavovali v Meetfactory