První návštěvníky včera přivítali i v Národním muzeu. Kvůli epidemickým pravidlům největší muzeum v Praze omezilo počet osob na dvě na 15 metrů čtverečních.

Otevřené jsou zatím jen jeho dvě budovy u Václavského náměstí. Největším lákadlem je archeologická výstava Sluneční králové, která má před sebou poslední měsíc. „Je vyprodaná, jednáme ale o prodloužení otevírací doby, aby si ji mohlo prohlédnout více lidí,“ sdělil ředitel Národního muzea Michal Lukeš a dodal, že premiéru kromě toho včera měly i výstavy Czech Press foto a Olympijské Tokio.

Své brány v úterý otevřely také Petřínská rozhledna, zrcadlové bludiště a Staroměstská radnice. Ty spravuje městská firma Prague City Tourism. Atrakce na vrchu Petřína lákají na zvýhodněné vstupné a na prohlídky petřínského vrchu s průvodcem. Dalších pět památek, které má městská firma ve správě, otevře až v pátek. Jedná se o obě mostecké věže na Karlově mostě, Svatomikulášskou městskou zvonici, Novomlýnskou vodárenskou věž a Prašnou bránu.

Na Karlově náměstí otevřela Novoměstská radnice. Nabízí výstavu prací žáků výtvarného oboru pražských ZUŠ a stálou expozici Historie Nového města pražského v bytě věžníka a v 1. patře věže.

Výstavou české umělkyně Toyen ve Valdštejnské jízdárně pak včera zahájila sezonu Národní galerie Praha. Pro expozici s podtitulem Snící rebelka prodloužila otevírací dobu.

Panáky a jednohubky budou

Na návštěvníky se těší také soukromé instituce. Do Muzea slivovice na Klárově mohou na jednu prohlídku naráz maximálně tři osoby, větší skupina je možná pouze v případě jedné rodiny.

„Degustaci tří panáků a valašských jednohubek, která je součástí expozice, návštěvníci dostanou. Pokud by si přáli něco navíc, tak si to musí odnést s sebou,“ sdělila Hana Holubová, projektová manažerka likérky Rudolf Jelínek s tím, že přes týden je možný vstup jen po předchozím objednání a o víkendech stačí přijít s platnou vstupenkou nebo si ji zakoupit na místě.

Hana Třeštíková (Praha sobě), radní pro kulturu a cestovní ruch, kvituje, že kultura začíná zase pomalu žít a postupně se budou otevírat další objekty. „Třeba Národní kulturní památka Vyšehrad nebo Muzeum hlavního města Prahy. A pokud se epidemická situace bude stále lepšit, věřím, že divadla, kina a kluby budou brzy následovat,“ okomentovala.

Muzeum hlavního města Prahy zůstává ale zatím zavřené. Jeho hlavní budova na Florenci se až do poloviny června rekonstruuje, pětice dalších jeho objektů otevře 11. května. Za pozdější otevření může kromě neustálých změn vládních nařízení také zákoník práce.

„Podle něj musíme našim zaměstnancům oznámit rozpis směn 14 dní dopředu. Tím pádem otevření vychází na příští úterý,“ vysvětlila Olga Šámalová, náměstkyně ředitelky muzea. Podle ní jiná muzea v Praze využívají více agenturní zaměstnance nebo mají pracovní podmínky nastavené jinak.