„Opět po roce nenecháme Prahu ze soboty na neděli spát,“ prohlásil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, podle něhož je cílem tohoto počinu připomenout smysl a význam muzeí především těm, kteří je pravidelně nenavštěvují.

Letos se akce poprvé zúčastní tři nové instituce – Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum Karlova mostu a Muzeum a archiv populární hudby. „Naopak nám ubylo Národní technické muzeum, protože jeho budova momentálně prochází rekonstrukcí. Ovšem Národní zemědělské muzeum sídlící hned vedle otevřeno bude,“ upozornil Lukeš. Vedle návštěv stálých expozicí a výstav nabízí Pražská muzejní noc opět i velké množství doprovodných akcí – komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, koncerty, divadelní představení, filmové projekce, přednášky, autorská čtení, diskuse či módní přehlídky. „Příkladem může být ukázka japonského bojového umění v Náprstkově muzeu, prezentace tradičních řemesel v Musaionu nebo možnost vytisknout si pamětní lístek na historickém knižním lisu,“ řekl Lukeš. Vstup do všech objektů je tradičně zdarma. Pouze symbolické vstupné zaplatí při návštěvě Muzea hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy a Národní kulturní památky Vyšehrad.

Dopravu zdarma zajistí nízkopodlažní autobusy

Přepravu mezi jednotlivými objekty bude taktéž zdarma zajišťovat 42 nízkopodlažních autobusů na osmi speciálních linkách. „Pražská muzejní noc je pro nás příležitostí ukázat, že nejsme jen pouhopouhým dopravcem, ale i spolutvůrcem kulturního dění,“ uvedl ředitel marketingu a komunikace Dopravního podniku hl. m. Prahy Jan Svoboda. „Příležitost podílet senatéto akci je o to větší, že jsme sami společností, která provozuje Muzeum městské hromadné dopravy. To je největší svého druhu na světě,“ doplnil. První autobusy vyjedou v sobotu již v 18.30 hodin z centrálního přestupního bodu všech linek – ze stanice Staroměstská.

Akce, kterou si vloni nenechalo ujít 160 000 návštěvníků, je i letos součástí celorepublikového Festivalu muzejních nocí, jehož se v květnu a červnu zúčastnilo 87 měst a více než 120 institucí. Pražská muzejní noc je tak vyvrcholením celého festivalu. Informace jsou k dispozici i na internetových stránkáchwww. muzejninoc.cz.