Současná krize kolem nemoci covid-19 neuvrhla do potíží jen podnikatele, nýbrž i kulturní neziskové instituce. Nadace Jana a Medy Mládkových, která spravuje a provozuje Museum Kampa v Sovových mlýnech i nedalekou Werichovu vilu, už počítá ztráty. A ty se budou nejspíše pohybovat v milionech korun.

Zmíněné objekty totiž byly od poloviny března v důsledku vládních nařízení uzavřeny, stejně tak čtyřhvězdičkový hotel Meda v Bubenči, z něhož nadaci plynou peníze.

„Příjmy ze vstupného činí polovinu rozpočtu nadace. Měsíčně přicházíme o 1,5 milionu korun,“ vysvětlil předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil (TOP 09). O situaci již jednal s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). „Řekl nám, že teprve během června se ukáže, jakou formou vláda podpoří neziskové kulturní instituce, jako jsme my. Doufáme, že nás ministerstvo nenechá padnout,“ věří Pospíšil s tím, že nadaci se hromadí neuhrazené faktury.

Žádný finanční polštář

Lidé podle něj po rozvolnění stále do muzeí moc nechodí. „Nefungují jako kadeřnictví, do kterých lidé po skončení zákazu začali docházet,“ řekl Pospíšil.

Zahraniční návštěvníci tvoří v Museu Kampa přibližně polovinu klientely. Za běžného stavu navštěvovalo galerii denně 150 návštěvníků, nyní je to deset až dvacet.

Nadace přitom ze své podstaty nesmí tvořit rezervní fond, a tak nemá žádný finanční polštář z minulých dob. „Všechny peníze, které vyděláme, investujeme do provozu. Když nějaké zbudou, nakupujeme knihy či díla do veřejné sbírky, na čemž vydělává česká kultura,“ vysvětluje Pospíšil.

Podle něj bojuje galerie o holé přežití. Pokud nepřijde pomoc od státu nebo dorazí další vlna pandemie, pak možná i padne.