Vyznamenání dostávají tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni a zbavováni občanských práv a svobod v totalitních režimech. "Když se dotkneme žhavých kamen, spálíme se a pamatujeme si to. Ale lidstvo je nepoučitelné," varoval podobně jako další laureáti před zapomínáním Šmíd.

Dramatička Albertová i spisovatelka Dvořáková 

Své ocenění osobně převzaly historička a spisovatelka Dvořáková a dramatička, scénografka a bývalá ředitelka Divadelního ústavu Albertová. Dvořáková, mimo jiné autorka knihy To byla Milada Horáková, patří k uznávaným spisovatelům literatury faktu a za své celoživotní dílo získala Cenu Miroslava Ivanova.
Za herečku Annu Letenskou, která byla v roce 1942 zastřelena v koncentračním táboře v Mauthausenu dva měsíce před premiérou svého posledního filmu Přijdu hned, převzal ocenění ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. "Za některé postoje se platí, a třeba i cenou nejvyšší," prohlásil Töpfer.

Tituly se udělovaly počtvrté 

Za herečku Jiřinu Štěpničkovou, která po nevydařeném pokusu o emigraci téměř deset let strávila v pardubické věznici, převzal vyznamenání její syn, herec Jiří Štěpnička.
Mezi rytíře české kultury se dnes zařadili český básník, prozaik, hudebník a žurnalista Jáchym Topol a pomocný biskup pražský, publicista a aktivista Václav Malý.

"Společnost, která zapomíná, nemá budoucnost," varoval v projevu Malý. Topol, jenž se stal v říjnu roku 2017 za román Citlivý člověk laureátem Státní ceny za literaturu, zase zaplněnému hledišti připomněl slova Bohumila Hrabala o tom, že se člověk "nemá nechat odvšivit od svobody".

Ocenění in memoriam pro básníka

Ministerstvo kultury dále udělilo cenu in memoriam akademickému malíři Otakaru Čílovi, který byl odsouzen v jednom z navazujících procesů na kauzu Milady Horákové a strávil téměř deset let ve vězení. Po roce 1948 byl vyloučen ze Svazu československých výtvarných umělců a bylo mu zakázáno vystavovat svá díla.
Ocenění in memoriam pro básníka, překladatele a grafika Bohuslava Reyneka převzala jeho vnučka Veronika Reyneková. Její dědeček na konci roku 1969 ještě stihl vydat jeden svazek své poezie, svoji poslední básnickou sbírku Odlet vlaštovek už ale vydat nemohl. Její sazba byla v rámci postupující normalizace rozmetána.

Loňský ročník 


Letos se udělovaly tyto tituly počtvrté. Loni bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ocenil cembalistku Zuzanu Růžičkovou a zakladatelku českého hospicového hnutí Marii Svatošovou. Rytíři se pak stali sochař Otmar Oliva, houslista Eduard Vokurka a evangelický duchovní Svatopluk Karásek. Titul Mecenáš české kultury dostali lékařka Karola Hejlová a zakladatel centra DOX Leoš Válka. Oceněno bylo také několik osobností in memoriam.