Nadějím na to, že v metropoli vyroste futuristická stavba Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického, je konec.

Definitivně je pohřbil ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL), když postředečním zasedání vlády prohlásil, že Kaplického stavba nevznikne.

Nová budova není nutná

„Celé veřejnosti musí být jasné, že blob na Letné stát nebude. Nejsou na něj peníze ani pozemky. Nyní je pro vládu prioritou využít potenciál Klementina tak, aby zůstalo centrem vzdělanosti, které rozhodně nechceme přemístit kamsi na periferii,“ sdělil médiím ministr kultury.

Vláda se totiž zabývala programem péče o národní kulturní poklad, do kterého stávající budova Národní knihovny patří. Podle Jehličky se musí ministerstvo kultury postarat o fungování Národní knihovny odpovídajícím způsobem, což prý neznamená, že se pro ni nemusí nutně stavět nová budova.

Jehlička hodlá prověřit kapacity Klementina a to zejména po odstěhování Národní technické knihovny a v součinnosti s depozitářem v Hostivaři. Na revitalizaci Klementina je připravena miliarda korun. close zoom_in

Podle ředitele kapacita nestačí

Pro ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka není novinkou, že blob v následujících dvou letech na Letné nebude.

„To bylo jasné ještě před ministrovým vyjádřením. Beru na vědomí ministrovo vyjádření, ale se sdělením, že knihy novou budovu nepotřebují, nemohu souhlasit,“ sdělil Deníku Ježek s tím, že se ve čtvrtek vrátí z dovolené, aby svolal mimořádnou poradu vedení Národní knihovny.

Kapacity Klementina podle Ježka nestačí ani na to, aby se v jeho prostorách mohly otevřít nové studovny a pracovny.

Chybí kritický posudek

Vyhrocenou situaci kolem blobu považuje ministr kultury Jehlička za nevhodnou a nezodpovědnou. Domnívá se, že stavbě nové budovy národní knihovny chyběla kritická oponentura. close zoom_in

„Za mého působení v čele resortu nebude vznikat žádná investiční akce bez odborné kritiky,“ prohlásil rezolutně ministr, který zároveň nevyloučil i hledání osobní zodpovědnosti. Leží podle něj hlavně na Národní knihovně.

„Odstoupit ze své funkce nyní ani omylem nehodlám,“ reagoval na Jehličkova slova Vlastimil Ježek.

Hledání zástupných argumentů

Podle Elišky Kaplické, manželky autora projektu Jana Kaplického, svědčí Jehličkovo vyjádření o nekulturnosti ministerstva kultury.

„Je absurdní, že stejné ministerstvo, které před rokem a půl soutěž na stavbu knihovny vyhlašovalo, teď blob pohřbívá. Vyjádření, že nejsou pozemky ani peníze, jsou jen hledání dalších zástupných argumentů, proč stavbu nepostavit,“ sdělila Deníku Eliška Kaplická. Podle ní stavba pozemky má a ani finance nejsou problém, protože blob se dá dotovat i z evropských peněz na podporu ekologických staveb.

close zoom_in Mocná prezidentova slova

Jak moc si politici přejí derniéru absurdní hry „blob na Letné“ ukazuje vyjádření lidoveckého ministra kultury Václava Jehličky. Blob prostě nebude a hotovo.

Vláda se jednoduše postará, aby ministrova slova konečně znamenala pro chobotnici definitivní smrt. Nedá stavbě peníze.

Kdyby se náhodou našel nějaký miliardář, který bych chtěl blob financovat, nebo se snad veřejnost rozhodla, že se na Národní knihovnu složí podobně jako kdysi na Národní divadlo, je tu další pojistka. Bémova radnice. Město knihovně nesvěří pozemky, které musí stavba do konce roku podle rozhodnutí radních získat.

Proč se absurdní kolotoč záminek a pseudoargumentů dostal tak daleko? Odpověď je jednoduchá. Prezidentova moc je absolutní. Stačila jedna věta o tom, že se první muž státu připoutá k bagru, aby zabránil stavbě, a jeho muži se snaží, jak mohou, aby Václav Klaus nemusel vytrpět takové ponížení.