Překvapením aukce bylo Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce, které zvedlo vyvolávací cenu na téměř třináctinásobek, když se prodalo za 1,92 milionu korun. ČTK to v sobotu sdělila pořádající společnost Dorotheum.

Vrchol Krajcova díla 


Krajcova díla jsou v českých dražbách s uměním raritou, jde o téměř zapomenutého autora. Dnešní konečná cena kubizujícího Zátiší s kytarami je tak Krajcovým rekordem na trhu s uměním.

„Umělec se na přelomu 20. a 30. let 20. století pohyboval v okruhu Devětsilu a přátelil s velkými jmény české kultury (Vítězslavem) Nezvalem, (Jindřichem) Štyrským a (Františkem) Halasem. Zátiší s Kytarami představuje vrchol Krajcova díla," uvedl expert aukčního domu Dorotheum na výtvarné umění Michal Šimek. Bechyňský rodák Krajc tragicky zemřel ve svých 27 letech.

Další Sutnarova díla v aukci 


Dražba v sobotu nabídla celkem čtyři Sutnarovy Venuše. "Z trojice formátově menších Venuší upoutala nejvíce Venus/On the Marquee/The Exotic," uvedli pořadatelé. Její cena vyskočila ze startovních 300 tisíc korun na trojnásobek. Z kolekce soch na trhu stále vyhledávanějšího Olbrama Zoubka upoutal Muž v cíli, který našel nového majitele s cenou 180 tisíc korun. Dražba sochy začínala na 70 tisíc korun.