Podle režiséra Zajíce je Konkurz scenáristy a dramatika Jeana-Clauda Carrièra, který spolupracoval i s režiséry Buñuelem, Brookem nebo Formanem, tak vrstevnatý, že si v něm každý najde to své. „Mě oslovil tím, jak hluboké porozumění projevil autor pro herecký osud. A nemusím být ani hercem, abych se cítil bytostně ohrožen tím, jak snadno ve světě klamavých iluzí ztrácím sám sebe," řekl ve středu na setkání s novináři.

Hra je modelovou groteskou 

Upozornil na termín reality show, který prorůstá naší společností a životy současníků. „Hrdinové hry jsou jakoby vrženi na pustý ostrov. Pozorujeme je, zatímco oni jsou plní touhy dostat krásnou roli - a tím jsou zneužitelní a manipulovatelní," dodal.

Hru Konkurz označil za modelovou grotesku s prvky snovosti se silným existenciálním podtextem, za příležitost k hereckému koncertu. Tři herci čekající na roli (Dana Batulková, Jiří Hána a Aleš Procházka) jsou ochotni udělat téměř všechno. O jakou roli se jedná, nikdo neví, protože se pokyny neustále mění a příkazy si odporují.

Hlavní hrdina přemýšlí, co je za koncem 

Režisér Pavel Khek chápe Macbetha za jakousi road movie do pekel, hru o svědomí. „Fascinuje mě neuvěřitelná, vzrušující, napínavá a dramatická kvalita textu. Hlavní hrdina podobně jako Hamlet přemýšlí o tom, co je za koncem. Zajímá mě, co tam nalezne a co tam najde divák," podotkl.

Macbethovou manželkou bude Diana Šoltýsová, další role ztvární například Pavel Juřica, Vilém Udatný, Jiří Schwarz, Viktor Dvořák, Jiří Klem, Oldřich Vízner, Evellyn Pacoláková, Petra Tenorová a Lucie Pernetová. Setkání se zúčastnil i Martin Hilský, který právě pro MDP přeložil svou první Shakespearovu hru - Sen noci svatojánské, což bylo zlomem v jeho překladatelské práci. Od roku 1984 jich bylo dvaatřicet.

Macbeth analyzuje vznik zla 

„Macbeth je hrdina, který se stane vrahem. A pak se brodí v krvi, nemůže se zastavit před ničím, je polapen do pasti tragickou příčinou, kterou sám spustil," řekl o titulní postavě. Podle něj právě on nejvíc ze všech shakespearovských hrdinů analyzuje vznik zla a ukazuje, jak se zlo rodí v původně velmi slušném a dobrém člověku.