Na jeho základě vytvořila několik představení založených na skutečných osudech. Vrcholem festivalu pak byl křest knihy 222 a 2 příběhy 20. století za účasti jejího patrona Tomáše Töpfera, autorky Hany Strejčkové a patrona DS Chodov Otakara Brouska ml.

Na divadle se podílejí sami senioři

„Každá velká historie je složena z drobných příběhů, pocitů a okamžiků. A pokud si pamatujeme i po desítkách let příběhy, pak rozhodně nebyly všední, i když to byl každodenní život,“ vysvětluje Strejčková, která výpovědi pamětníků shromažďovala mnoho měsíců.

S pamětníky také souvisí divadelní hry, které Hana Strejčková režíruje. „Základním stavebním kamenem tohoto typu divadla je vzpomínka. Pamětníci jsou u toho, když zkoušíme a tvoříme, protože to je z jejich vyprávění,“ doplňuje režisérka a spisovatelka.

Dejvičtí seniorům předplácí kávu v cukrárně U Borůvky
Jak se žije seniorům? Pražské kavárny jsou pro většinu důchodců drahé

Na festivalu tak diváci mohli shlédnout inscenace reflektující vývoj společnosti na pozadí historických událostí, jako například Sestry a Hotel na rohu. Nechyběla také pohádka pro děti Pod křídly andělů. Program byl určen pro děti, žáky, studenty a seniory, přičemž tato mezigenerační setkání je svedla ke vzájemné spolupráci.

Neexistuje obyčejný život, jen neobyčejné příběhy

Zlatým hřebem festivalu byl pak křest knihy 222 a 2 příběhy 20. století, která je obrazem minulého století z pohledu lidí, kteří v něm prožili a zažili některé největší zvraty historie. Také však žili své „obyčejné“ životy, které někdy okolní situace dost ovlivnila.

Park U Čeňku.
Park U Čeňku má nové cesty, vznikla také hřiště pro děti i seniory

„Já jsem si uvědomil, že když jsem byl mladý, neptal jsem se svých rodičů na jejich příběhy,“ řekl shromážděným Tomáš Töpfer, patron knihy. „Později, kdy jsem se začal zajímat o svoje kořeny, nebylo už se koho zeptat. Jsem rád, že vaše vzpomínky jsou zaznamenané. Knihu jsem si prohlédl a moc se na ní těším.“

Podle Jaroslavy Slivoňové, vedoucí úseku ART v Domově pro seniory Chodov, je ale festival také oslavou života. „Festival boří mýty o domovech pro seniory, že jsou to místa určená pro nocleh a čekání na smrt.“

Ve Stodůlkách slavnostně otevřeli Domov pro seniory Zity Kabátové.
Ve Stodůlkách vznikl Domov pro seniory Zity Kabátové. Kdo ho bude provozovat?