Výstavu připravilo muzeum u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin jedné z největších sportovních legend. Vedle unikátních fotografií návštěvníci budou mít poprvé možnost spatřit pohromadě i nejucelenější sbírku jejích medailí a ocenění, jak těch olympijských z Tokia a Mexika, tak z mistrovství světa i Evropy nebo republikových šampionátů. K vidění ale je také řada dalších ocenění, která jí byla za jejího života udělena, včetně japonského řádu Vycházejícího slunce.

Z odhalení pamětní desky Věry Čáslavské na jejím rodném domě v ulici Sokolovská na Praze 8.
PODÍVEJTE SE: Věra Čáslavská má na rodném domě pamětní desku

„Sportovní sbírka Národního muzea je jednou z nejvýznamnějších sportovních sbírek u nás. Cíleně a dlouhodobě mapujeme a dokumentujeme české sportovní úspěchy a s tím nepochybně souvisí i známe osobnosti ze světa sportu. Věra Čáslavská byla jednou z našich nejvýznamnějších sportovkyň a já jsem nesmírně rád, že nyní můžeme návštěvníkům nabídnout výstavu právě o ní,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Kromě medailí a ocenění, uvidí návštěvníci i mnoho osobních předmětů, například svatební šaty Čáslavské, její reprezentační dres z olympijských her v Mexiku nebo cenzurované vydání knihy Cesta na Olymp s vlastnoručním dovětkem autorky.

Většina exponátů pochází z pozůstalosti Věry Čáslavské a Nadačního fondu Věra Čáslavská. Fotografie se podařilo zapůjčit jak ze soukromých sbírek, tak od Českého olympijského výboru, který uchovává kolekci snímků fotografa Karla Nováka. Filmové záběry a několik fotografií zapůjčil i Mezinárodní olympijský výbor.

Výstava potrvá v Nové budově Národního muzea od 6. května do 30. září 2022.