Fotograf a literát

Mike McCartney je fotograf, knižní redaktor, autor fotografických publikací i pohádek pro děti a kulturní komisař města Liverpoolu pro rok 2008. V roce 2000 jej měsíčník Q Magazine vyhlásil nejlepším rockovým fotografem všech dob a celosvětová staniceMTV ve spolupráci s BBC o jeho fotografiích natočila celovečerní dokument. Jeho práce jsou ve sbírkách mnoha světových muzeí a galerií, mj. v prestižní Smithsonian Institution ve Washingtonu či v National Portrait Gallery v Londýně.

Podle Barbory Mertlové ze Švandova divadla se bude v připravované talk-show mluvit o McCartneyho kariéře fotografa, o jeho kabaretní skupině Scaffold, která bývala velmi populární v Británii v šedesátých letech, a samozřejmě o Beatles, které v době jejich vzniku fotografoval.

V průběhu večera prý nebude nouze o překvapení. „Jedním z exkluzivních příspěvků, který se podařilo připravit speciálně pro Scénické rozhovory, je osmiminutový videozáznam s ikonou současné hudební scény Bobem Geldofem, který je osobním přítelem Mikea McCartneyho,“ uvedla Mertlová. Rozhovor Davida Hrbka s McCartneym bude podle ní tlumočit do češtiny Dana Hábová.

Dalšími hosty Scénických rozhovorů budou Ivo Lukačevič, zakladatel portálu Seznam.cz a majoritní vlastník této společnosti, vizionář, jehož koníčkem je technický vývoj a internetová grafika (14. listopadu) a architekt, herec, spisovatel, člen Divadla Sklep a spolutvůrce dokumentárního cyklu Šumná města David Vávra (11. prosince).