Podle šéfa Ungeltu Milana Heina našel text v obou herečkách ideální představitelky - provokativní Reginu Rázlovou a emotivní Simonu Postlerovou. „Herečky, původně profesorka a žačka, byly kolegyněmi v Národním divadle a jsou dlouholeté kamarádky," řekl na úterním setkání s novináři.

Dcera matku v knize nešetřila

Dietrichová (1901-1992) vydala v roce 1984 vlastní životopis, česky vyšel pod názvem To jsem já o sedm let později. Těsně po její smrti vyšla v New Yorku biografická kniha, její český překlad měl název Moje matka Marlene Dietrichová. Autorkou byla právě její dcera, která demaskovala tajemstvím zahalenou ikonu velmi syrovým způsobem. Obě verze se tak podstatně rozcházejí.

Britská dramatička Gail Louwová ve hře z roku 2015 představuje populární umělkyni v lidsky nemilosrdné perspektivě. Z knihy její dcery čerpá klíčové pasáže a propojuje je se všeplatnou dramatickou situací, kdy dcera navštěvuje nemohoucí matku a řeší, jak přistoupit k jejímu konci. Text se zabývá problémy mediálních klamů a „kreativního" nakládání s pravdou, problematiku mediálního obrazu člověka, rozporem mezi tím, jak se jeví a jaký ve skutečnosti je.

Divák si musí utvořit vlastní názor

Podle režiséra Lipuse ve hře není replika, která by nenesla nějakou emoci či energii. „Od diváků vyžaduje velké soustředění. Jde o velký duel dvou silných žen, z nichž každá má svou pravdu, nesou bolesti a křivdy," uvedl.

Dramaturg inscenace Pavel Ondruch se snažil už během přípravy inscenace, aby byl jejich dialog nestranný a divák si musel udělat vlastní úsudek. „Každá ta figura má své plusy a minusy, dostala šanci se obhájit či neobhájit navzdory tomu, jak bychom mohli některé činy Dietrichové z dnešního pohledu hodnotit. Soud je na divákovi samotném," vysvětlil.

Nejbližší reprízy inscenace Miss Dietrich lituje jsou 27. a 29. května, během června bude uvedena třikrát. V programu letní scény Ungeltu na hradčanském Novém Světě, která bude hrát od 3. července do konce srpna, se však jako novinka neobjeví.