Umění ve veřejném prostoru je vzhledem k současné epidemické situaci stále aktuálnější. Nová plastika je pokračováním plánované série mikrovýstav Galerie hl. m. Prahy, kdy budou umělecké objekty umisťovány přímo na Mariánské náměstí. V rámci projektu Pražské židle & stolky se zde již objevil mobiliář, dále také mobilní květníky se zelení a společný stůl navržený sochařem Čestmírem Suškou.

Výstava VáclavART v centru Prahy. Kurátor výstavy Michal Šembera.
Menší krize nám pomáhají, říká kurátor výstavy VáclavART Michal Č. Šembera

„Naším cílem je otevírat občanům pražské ulice a náměstí, ať už skrze úpravy ve veřejném prostoru, nebo různé události. Jsem rád, že Mariánské náměstí před magistrátem konečně slouží lidem a ne autům. K jeho dalšímu rozvoji jistě přispěje i plánovaná celková rekonstrukce, která má začít v roce 2022,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. 

Socha zde bude stát do konce února

Mohutná postava Pokory se symbolicky sklání směrem k budovám Klementina, sídlu archivovaného vědění skrytého ve statisících knih i k odkazu nedalekého židovského města. Některým lidem také může připomínat odkaz na Golema rabiho Löwa, Jehudy ben Becalela, jehož socha od Ladislava Šalouna je opodál na rohu budovy magistrátu. Socha zde bude stát až do konce února příštího roku.

Pražské židle a stolky

Projekt SOKL vychází především ze specifik městského prostoru i současného umění, a proto je charakterizován pojmy S – současnost O - objekt  K - komunikace L – lidé, které by mělo každé vybrané vystavované dílo obsahovat, nebo se k nim vztahovat. Je plánován jako dlouhodobá spolupráce Galerie hl. m. Prahy (GHMP) a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

První byla Budka

„Sochami a dalšími výtvarnými projekty ve veřejném prostoru chceme Pražanům i návštěvníkům Prahy zprostředkovat kontakt se současným českým uměním, což je aktuální obzvlášť v letošním roce, kdy koronavirus zavřel dveře galeriím a výstavním prostorám na dlouhé týdny. Socha s názvem Pokora svým umístěním navíc vytváří zajímavý území kontext ve vztahu k budovám, jimiž je obklopena, tedy Magistrátem hlavního města, Městskou knihovnou, rezidencí primátora nebo barokním areálem Klementina, kde sídlí Národní knihovna,“ řekla Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Na pražském náměstí Interbrigády rozebírají dělníci piedestal pomníku Ivana Stěpanoviče Koněva.
Betonem nešetřili. Bourání zbytků Koněvova pomníku se protáhne a prodraží

Jako první mikrovýstava z výstavního cyklu umění ve veřejném prostoru Galerie hlavního města Prahy SOKL na Mariánském náměstí byla instalace objektu Budka akademického sochaře Vojtěcha Míči, který vznikl v roce 2008 v rámci akce ArtPhone na pražské Kampě.