Na to nám mohou odpovědět jen ony. Požádali jsme proto jednoho šikovného mladého muže, devítiletého Tomáše, aby s námi navštívil expozici Muzea Karla Zemana na Malé Straně.
Muzeum Karla Zemana- Sídlí v Saském dvoře, v Saské ulici 3, Praha 1.
- Otevírací doba je denně od 10.00 do 19.00 hodin. Poslední návštěvníci mohou vstoupit v 18.00 hodin.
- Vstupné je vzhledem k poskytovaným službám rozumné. Dospělí zaplatí 200 korun. Děti do 15 let, senioři a studenti sáhnou do peněženky pro 140 korun. Nikomu nedoporučujeme příliš vyrůst, jelikož lidé do jednoho metru neplatí nic. Do muzea je připraveno i rodinné vstupné. Dva dospělí a tři děti jdou za 490 korun.
- Více informací naleznete na oficiálním internetových stránkách muzea na adrese: www.muzeumkarlazemana.cz.
Jak se ti líbilo v Muzeu Karla Zemana?
Dobře. Nejvíc se mi líbily všechny postavičky, mamut, ponorka, ale i šaty. Super bylo kino, kde nám ukazovali, jak natáčeli filmy. Bavilo mě létat. Líbilo se mi, jak jsem modeloval dinosaura, palmu a anakondu. Jo a taky jsem se moc rád fotil. (směje se)
Kdo to byl Karel Zeman?
To byl režisér a malíř.
Znáš nějaké jeho filmy?
Jo, díváme se na ně s dědou. Znám filmy Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď a Sindibáda.
Líbí se ti Zemanovy filmy?
Moc se mi líbí. Nejvíc Cesta do pravěku. Mně se tam líbilo, jak kluci jezdili na lodičce, jak se kamarádili, jak táhli loď na ledu. Jo a zvířata. Nelíbilo se mi, když jeden z nich spadl ze skály do bahna, ale zase to byla sranda. (směje se)
Chtěl bys raději do pravěku nebo ukrást vzducholoď?
Já bych radši ukradl tu vzducholoď. (směje se)
Naše muzeum je hravé místo, slibuje ředitel Matějka
Každá instituce, i ta sebefantasknější, musí mít svého ředitele. Tím je v Muzeu Karla Zemana 38letý Jakub Matějka.
Karel Zeman(3. 11. 1910 - 5. 4. 1989)
- Český filmový režisér, výtvarník, loutkář, animátor a reklamní grafik.
- Natočil řadu světově ceněných celovečerních filmů s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou i poetikou.
- Často bývá označován za pokračovatele francouzského filmaře Georgese Mélièse.
- Jeho nejznámější díla jsou Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Ukradená vzducholoď, Cesta do pravěku nebo Čarodějův učeň.
Co pro vás znamená Karel Zeman?
To je pro mě mládí. Cesta do pravěku je Mekkou toho, jak může vypadat dobrodružství. Setkání s Karlem Zemanem je shledáním s naprosto neuvěřitelnou fantazií, něžností, napětím a krásou. Porovnáme-li jeho tvorbu s tou dnešní, tak jde o taková bezpečná dobrodružná díla. Žádná zbytečná krev, ale spousta vlídnosti.
Který film máte nejraději?
Nejprve jsem hltal Cestu do pravěku, od puberty jsem se ale zamiloval do Vynálezu zkázy. Černobílá estetika inspirovaná rytinami a grafikami z devatenáctého století vytváří neopakovatelný svět, který člověk pozná od prvního okénka filmu. Možná proto ho znají lidé napříč kontinenty. Jiný český snímek nebyl od té doby v New Yorku premiérovaný ve dvaadevadesáti kopiích.
Jak vznikla myšlenka na zrod Muzea Karla Zemana?
Snažili jsme se vydat Zemanovy filmy v digitalizované podobě. Abychom to mohli udělat, tak jsme museli začít rozplétat složitou autorskoprávní spleť. Neminulo nás ani setkání s dcerou pana režiséra, Ludmilou Zemanovou. Opakované rozhovory s ní nás natolik ovlivnily, že jsme se dohodli, že si Zeman zaslouží víc než „jen" vyčistit filmy.
Proč jste se uchýlili na Malou Stranu?
Karel Zeman je pochopitelně spjatý s ateliéry ve Zlíně, i když jeho nejslavnější kombinované filmy byly vytvářeny částečně na Barrandově. Proč v Praze? Protože si mistr zaslouží expozici, kterou může shlédnout co největší počet návštěvníků.
V nabídce muzea najdeme i rozličné workshopy.
Na ty jsme velmi pyšní. Muzeum se snažíme dělat jako hravé místo, na které se lidé rádi vrací. Proto přinášíme programy, které se neustále obnovují a rozšiřují. Patří k nim komentované prohlídky, semináře a přednášky, promítání filmů, dílny animovaného triku, kde si během dvou hodin natočí návštěvníci vlastní animovaný film, který si poté domů odnesou na flash disku. Probíhají i výtvarné dílny inspirované filmovou atmosférou. Můžete si vyrobit vzducholoď, která bude samozřejmě i létat.
Ukradená vzducholoď se vrací na VýstavištěOpravdovou lahůdku přinese 22. a 23. února veletrh Holiday World. Muzeum Karla Zemana na něm představí zbrusu novou trikovou scénu z filmu Ukradená vzducholoď.
„Ukázat tento foto trik právě na Výstavišti v Holešovicích vnímáme téměř jako nutnost. Právě z těchto míst, z pražské Jubilejní výstavy roku 1891, se pět malých hrdinů ve vzducholodi vydalo na svou dobrodružnou cestu. Okamžik, kdy se vzducholoď vznese nad Prahu a vydává se do neznámých dálek, můžete zažít spolu s námi," popisuje novinku Jakub Fabel, který podobu nové interaktivní scény na základě filmových materiálů připravil.
Součástí triku bude i „historický" fotograf, který zájemcům pořídí unikátní retro snímky s filmovou atmosférou.