Zástupci škol během průvodu představili osm nových kandidátů na krále a královnu letošního majáles, jarní studentské slavnosti, jejíž kořeny sahají až do 15. století.

Hudební program zahájily koncerty Ewy Farne, Paulie Garanda a skupiny NeverGoOut. V programu naplánovaném do nočních hodin dále vystoupí Tomáš Klus, Viktor Sheen, No Name, Kryštof, Vypsaná fixa, Horkýže slíže a další. Uskuteční se rovněž tzv. afterparty, kde budou korunováni noví král a královna majálesu.

"Majálesy jsou vždycky skvělé v tom, že je to začátek koncertní sezony s open-airy. Pro nás je to po zimě takový nádech čerstvého vzduchu. Na majálesech hrajeme pravidelně už několik let a vždycky se na to těšíme. Hrát na alegorických vozech a projet na nich Prahou a pak vystoupit na hlavním pódiu v Letňanech pro ty zástupy lidí je nádherné," řekl ČTK lídr kapely Jelen Jindra Polák. "Osobně jsem majáles jako student nezažil, ale teď v dospělosti si představuju, jaké by to bylo hezké," dodal.

Část studentů, kteří nesouhlasí s komerčním pojetím akce, se sejde 1. května v prostorách Kampusu Hybernská, kde se bude podesáté konat Studentský majáles.

Majáles se konají i v dalších městech. Jejich tradice sahá až do 15. století a už tehdy byla jejich součástí studentská recese. Tradice v Česku ochabovala po druhé světové válce, postupně se obnovovala po pádu Stalinova kultu v roce 1956.

Oficiálně byly slavnosti povoleny v roce 1964 a o rok později se králem majálesu stal americký beatnický básník Allen Ginsberg. Tradice přerušená normalizací byla obnovena v roce 1990.