Poslání a plány fondu budou slavnostně představeny na donátorském galavečeru v Rudolfinu v pátek 26. února.

„Magdalena je nejen vynikající umělkyní, ale především vnímavou osobností. Její nadační projekt velmi přesně cílí do oblasti vzdělávání, která si zaslouží plnou pozornost celé společnosti," ocenil ideu slavné pěvkyně generální ředitel České filharmonie David Mareček, který se stal spolupatronem projektu.

V České republice funguje 488 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory: hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. V letech 1961 až 1990 nesly ZUŠ název lidové školy umění.

Unikátní vzdělávací systém

Pěvkyně Magdalena Kožená, neúnavná propagátorka české kultury v zahraničí a maminka tří dětí, má díky mezinárodnímu srovnání svůj pohled: „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat."

Cílem nadačního fondu je proto systém vzdělávání poskytovaný českými základními uměleckými školami chránit, podpořit a upozornit širokou veřejnost na jeho jedinečnost. ZUŠ totiž tvoří výjimečné prostředí nejen pro vyhledávání, rozvoj a podporu dětských talentů, ale i pro rozvíjení kulturnosti široké veřejnosti obecně.

Slavnostní galakoncert v Rudolfinu

Startovní společenskou událostí nadačního fondu bude slavnostní galakoncert ve Dvořákově síni Rudolfina v pátek 26. února, kde Magdalenu Koženou doprovodí orchestr La Cetra Barockorchester Basel pod taktovkou Andrey Marcona, část programu se odehraje ve scénickém provedení v režii Ondřeje Havelky.

Společně nabídnou atraktivní program vystavěný na kontrastu barokních skladeb a děl současných autorů. Na koncert je ještě možné zakoupit donátorské vstupenky. Informace o vstupenkách jsou k dispozici ZDE.

Čtěte také: Zahajovací koncerty Pražského jara jsou vyprodané za jeden den