Druhá etapa obnovy maleb by měla trvat do 15. dubna.

První etapa obnovy Alšových a Ženíškových maleb trvala loni půl roku, stejně jako tu současnou ji umožnil dar mecenášky a podnikatelky Dadji Altenburgové Kohlové.

„Kulturní dědictví je naším odkazem a musí být zachováno. Stav lunet je kritický a škody by mohly toto jedinečné dílo nenávratně ohrozit. K Národnímu divadlu mám blízký vztah a velmi mi záleží na tom, aby o něj bylo dobře postaráno," uvedla.

Průzkum lunet v hlavním foyeru Národního divadla začal v roce 2007. Tehdy se zjistilo, že malby byly v minulosti rozsáhle opravovány, podle restaurátorů někdy až nadměrně.

Citlivá rekonstrukce stropu

„Historicky první a velmi problematické restaurování provedl po divadelním požáru malíř Janez Šubič. Zejména na stropě provedl zásahy, které pozměnily vizuálně vyznění díla. Již v loňské první restaurátorské etapě jsme provedli citlivou rekonstrukci stropu na základě dochovaných Ženíškových návrhů," řekla konzervátorka Národního divadla Petra Daňhelová.

Národní divadlo nabízí zájemcům možnost blíže se seznámit s unikátními malbami během speciálních prohlídek, které po dobu restaurování pořádá.

Dadja Altenburgová Kohlová je předsedkyní Mecenášského klubu ND a divadlu již dříve věnovala peníze například na opravu Hynaisovy opony. Přispívá také na vznik některých inscenací.