Těžkou situací uprchlíků se zabývá poslední dva roky, celou dobu také o svých aktivitách v této oblasti informuje svět prostřednictvím sociálních sítí. V rozhovoru to ve čtvrtek řekl, že by chtěl být hlasem tisíců uprchlíků a že věří v sílu umění. „Mohu být zároveň umělcem a zároveň mluvit za ně, za lidi, kteří nejsou slyšet, kteří jako by měli být zapomenuti," řekl.

Čtěte také: Aj Wej-wejovo pražské dílo možná vystaví v Bruselu či New Yorku

O Aj Wej-wejovo dílo mají zájem i jiné galerie

Aj Wej-wej se do Prahy vrátil po roce, již tehdy při příležitosti uvedení své starší práce odkazující k aktům násilí evropských mocností v Číně v minulých stoletích upozorňoval na to, že by se Evropa měla stavět k dnešním uprchlíkům vstřícněji. Sám z Číny kvůli svým názorům na tamější politiku odešel. Vrátil se ale a později mu úřady znemožnily vycestovat a pobýval v domácím vězení.

O Aj Wej-wejovo dílo mají zájem některá další muzea v Evropě či USA, řekl ředitel NG Jiří Fajt. To, zda tam bude po skončení pražské výstavy uvedeno, záleží mimo jiné na prostorových podmínkách. V jednání je zatím Brusel nebo New York. Ve Veletržním paláci mohou obrovský nafukovací člun vidět lidé až do začátku příštího roku. Galerie také jedná s čínským umělcem o další spolupráci, jeho dílo se pravděpodobně objeví v dalším z objektů Národní galerie.