„Na festival, který každoročně patří mezi největší jarní akce v metropoli, se každoročně sjíždí až 9 tisíc lidí. Díky svému rozsahu se stal oblíbeným nejen u nás a na Slovensku, romskou kulturu a umění znají díky KHAMORU i za hranicemi. Populárním se za svou existenci festivalu stal i dětský den, který navštíví kolem sedmi až osmi set lidí, nebo defilé, kde s umělci v ulicích centra Prahy projdou na tři tisíce lidí. Každoročně se tak Khamoro těší pozornosti lidí různých kultur," říká Soňa Kalejová, tisková mluvčí.

Podium ovládnou Christiano Gitano Quartet a Nitcho Reinhardt trio

Festival odstartoval 28. 5. na Střeleckém ostrově koncertem plným hvězd. Na ostrově obklopeném Vltavou zazpívali Jan Bendig a jeho hosté Elis, Monika Bagárová a Markéta Konvičková. Večerem provázel moderátor a herec Jan Cina.

V pondělí a v úterý si budou moci milovnici jazzové hudby poslechnout gypsy jazz, který v třicátých letech minulého století proslavil famózní kytarista Django Reinhardt. Návštěvníci uvidí a zvláště uslyší špičky tohoto světoznámého žánru. Podium pro letošek ovládnou Christiano Gitano Quartet z Německa a Nitcho Reinhardt trio z Francie.

V Jeruzalémské synagoze je připraven koncert Istvána Dénese

Palác Akropolis nabídne ve čtvrtek a v pátek koncerty tradiční romské hudby. Během kterých se vystřídají hudebníci z osmi zemí světa. Českou a Slovenskou republiku bude reprezentovat cimbálová muzika Viliama Didiáše, dále vystoupí Fuego y Fragua ze Španělska, Parno Graszt z Maďarska, Siniša Stanković Orchestra ze Srbska, Esma´s Band z Makedonie, Greg Demeter´s Moscow Gypsies z Ruska a světově uznávání Taraf De Haïdouks z Rumunska, které na koncertech doprovázel i herec Johnny Depp. Všech sedm kapel poté vystoupí i v sobotu v holešovickém SaSaZu, kde celý festival vyvrcholí třetí červnový den galakoncertem. Pro ty, kteří milují klasickou hudbu, je v Jeruzalémské synagoze připraven koncert Istvána Dénese, který uvede nejznámější skladby slavných klasiků, jejichž tvorbu ovlivnily romské motivy.

Romskou literaturu budou reprezentovat spisovatelé z několika zemí

Festival KHAMORO od svého počátku nabízí svým návštěvníkům i rozmanitý doprovodný program. Prezentovat romskou literaturu během čtyřdenní akce GAVORO budou na letošním KHAMORU spisovatelé z Česka, Slovenska a Německa, kupříkladu Jovan Nikolić, romský spisovatel, který se proslavil zejména románem Bílá vrána, černá ovce nebo filmovou písní Bubamara z filmu Černá kočka, bílý kocour, kterou složil právě Nikolić a která se dočkala nespočtu coververzí.

„Snahou GAVORA je iniciovat ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze, Národní knihovnou a Knihovnou Václava Havla vznik samostatných oddílů romské literatury a literatury s romskou tematikou v knihovnách a také prezentovat romskou literaturu a její autory," vysvětluje záměr Gavora Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slova 21.

Vystavovat bude patnáct evropských autorů 

Každoročně se na programu festivalu objevují i výstavy. V letošním ročníku jsme přichystali dokonce tři. Pondělní výstava fotografa Rishabha Kaula pod názvem „Backstage diaries" ozdobí Kavárnu Lucerna. Druhá proběhne v Jeruzalémské synagoze, v níž americký fotograf Mark Wiedorn představí veřejnosti soubor fotografií s názvem Romská duše vzniklých na předchozích ročnících KHAMORA.

A největší a nejvýznamnější výstavou letošního ročníku bude bezesporu „Akathe te beshen", kterou uvede v prostorách Galerie Českých center kurátor Moritz Pankok z berlínské romské Galerie Kai Dikhas. Patnáct evropských autorů bude vystavovat všechny druhy umění na jednom místě, a nechá tak návštěvníky nahlédnout do života Romů, Sintů, Gitanů a Travellerů. Výstava „Akathe te beshen" se uskuteční za podpory Goethe-Institutu v Praze v rámci projektu RomArchive.

V pátek projde Prahou pestrobarevný průvod

I na příznivce divadla se dostane. Organizátoři zařadili do programu dvě představení. Na motivy textu Mileny Hübschmannové uvidíte v podání spolku Ara Art hru pro děti „Čirikloro, aneb co říká ptáček". A romské ochotnické divadlo, které vzniklo před třemi lety z iniciativy místních seniorů a občanského sdružení Rómsky literárny klub v Bánské Bystrici, zahraje komedii „Kamav aver muršes" (Chci jiného muže), kde půjde o lásku, jež má své kouzlo v každém věku.

V pátek projde v pravé poledne centrem Prahy pestrobarevný průvod, kterého se účastní na třista umělců z Česka i ze zahraničí, startovat budem v poledne z Václavského náměstí. Na festivalu nesmí chybět ani oblíbený den věnovaný dětem a rodičům Khamororo – dětský den plný zábavy, her, dílen a tanečních a hudebních vystoupení.

Projekt podpořil Goethe-Institut v Praze

RomArchive patří mezi jedinečné projekty letošního KHAMORA. Jedná se o ojedinělý počin uskutečnit systematickou digitální archivaci romské kultury, hudby, literatury, fotografie, historie nebo umění, které se doposud nearchivovaly v takovém rozsahu, a už vůbec ne v celoevropském měřítku. Tento projekt podpořil Goethe-Institut v Praze.

Téměř každý rok KHAMORO přichází s novinkou. Letos vůbec poprvé jsou součástí programu i sportovní aktivity. Na fotbalové hřiště se postaví šest dětských, šest mužských a dva ženské týmy. Akce s názvem „Džas bavinas fotbal" se uskuteční ve sportovním a rekreačním areálu Pražačka poslední festivalový den.

Letos se uskuteční i Khameskeri vras 

Khamoro nezapomíná ani na odborný program. V pátek startuje dvoudenní mezinárodní konference „Kvalitní vzdělávání pro každého" věnovaná diskutovanému inkluzivnímu vzdělávání, účastní se jí přední odborníci z ČR i ze zahraničí. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Evropská komisařka Věra Jourová.

Letos se uskuteční i Khameskeri vras (Slunečná záře) půjde o setkání kreativců z festivalu Silgnál se zástupci Khamora. SIGNAL festival světla se bude letos podílet na přípravách jubilejního 20. ročníku Světového romského festivalu KHAMORO, během kterého vyláká do ulic Prahy tisíce zájemců.

Proběhne také mezinárodní Malá letní škola hudby

Po celou dobu festivalu proběhnou i vícedenní neveřejné akce. Pro desítku mladých Romů proběhne mezinárodní týdenní trénink kulturního managementu, který je zaměřený na získávání dovedností, znalostí, podnětů a schopností, které jsou nezbytné pro pořádání kulturních akcí na profesionální úrovni. Proběhne také mezinárodní Malá letní škola hudby Romů a Židů ve spolupráci s FHS UK a Khamoro Kher – třídenní program pro děti z dětských domovů. Více informací a kompletní program festivalu Khamoro naleznete na www.khamoro.cz a www.slovo21.cz.