Videomapping je metoda projekce na budovy a jiné objekty. Prostorové animace jsou světelnými paprsky z projektorů přeneseny na jakýkoliv objekt. Architektura tak ožívá, když se její části opticky přeskupují, rozpadají a znovu skládají do nečekaných celků. Videomapping je užíván také jako prostředek pro vytváření scénografií v tanečních představeních a k tvorbě uměleckých instalací po celém světě.

„Videomapping navíc doprovodí ve spolupráci s Městskou knihovou v Praze největší veřejná výměna knih pod širým nebem, kdy si diváci budou moci vyměnit i mezi sebou donesené vlastní knihy," uvedl Sedlák.

Tvar cirkusového šapitó souboru NoFit State Circus, který bude stát po celou dobu festivalu na Letné, vyvolává asociace s tzv. blobem, nerealizovaným dílem Jana Kaplického, návrhem na nový objekt Národní knihovny. Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architek­tonické soutěži, realizován ale nebyl. Vystoupil proti němu tehdejší prezident Václav Klaus, k němuž se přidali především politikové z pražské ODS. Kaplický zemřel náhle v lednu 2009.

Výjimečná zahraniční představení

12. ročník festivalu Letní Letná nabídne od 16. srpna do 3. září výjimečná zahraniční představení. Vedle britského souboru NoFit State Circus se představí například francouzský soubor Compagnie Rasposo. Oba přijedou do České republiky poprvé.

NoFit State Circus uvede během 18 večerů představení Bianco. Jde o kombinaci nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Soubor Compagnie Rasposo přiveze představení Morsure – drsné a živočišné, plné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla. Festival nabídne také další zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, například premiéru společného představení režijní dvojice SKUTR a Loser(s), soubory Kitch Kong Company a Guillaume Martinet z Francie, Amanitas Fire Theatre, Cink Cink Cirk, Cirque Garuda, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka i Cirksession. Program je uveden na www.letniletna.cz.