Ne jeden, jak tomu bylo v uplynulých letech, ale hned tři hvězdné soubory z Francie, kolébky nového cirkusu, přivítá šestý ročník mezinárodního festivalu cirkusu a divadla Letní Letná.

Prvním z nich bude soubor Cirque Trottola tvořený trojicí herců, klaunů, akrobatů, komediantů a žonglérů v jednom, který sklidil obrovský ohlas na Letní Letné před třemi lety. Tentokrát přiveze představení o rovnováze, padání a létání s názvem Volchok (uvede jej celkem osmkrát od 20. srpna).

„Trojice oslovuje jednoduchostí, ne velkými efekty. Na jevišti pracuje třeba s velkými balíky, metaforami pro břemena, která všichni neseme. Posouvají je po jevišti, pohazují, deformují, až začínají žít vlastním životem,“ řekl dramaturg festivalu Ondřej Cihlář.

Unikátní skleník

Zábavnou, absurdní, originální i překvapující podívanou La Serre (Skleník) uvede druhý očekávaný host, Atelier Lefeuvre&André, který podle Cihláře sklízí ovace po celém světě. „Dva akrobaté, blázniví zahradníci, si roztáhnou unikátní stan – skleník s kytkami – , v němž ukážou svoje umění. Na jedné straně vás svojí absurdností rozesměje, na druhé obestře lehkou melancholií,“ podotkl dramaturg. Vzhledem k tomu, že stan je určen pouze pro šedesát diváků, nabídne Atelier Lefeuvre&André své představení hned třikrát denně, a to od 22. do 26. srpna.

Špičkou programu se má stát představení Court-Miracles (od 27. do 31. srpna) založené na mistrovské práci s loutkami, které rozesměje, skvěle pobaví, ale ze kterého kvůli volbě tématu mrazí v zádech. Odehrává se totiž ve válečném lazaretu, v němž se členové renomovaného souboru Le Boustrophédon starají o veterány a raněné. Všichni, kdo aspoň na chvíli zázračně přežili válku, sdílejí svůj osud. Nad vodou je drží pouze humor.

Setkání i inspirace

Z českých zástupců se divákům Letní Letné představí legenda improvizačního divadla, soubor VOSTO5, divadelní projekt La Putyka, T.E.J.P. či Circus Sacra. Na tradičním místě mezi pražským Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou nebude chybět dětský program se čtyřmi pohádkami denně či dětské dílny.

„Naším cílem je, aby se festival stal místem setkání kvalitních souborů a jejich představení a aby byl inspirací pro publikum i profesionály, kteří se tímto žánrem zabývají,“ dodal Cihlář.

Šestý ročník mezinárodního festivalu Letní Letná se uskuteční od 19. do 31. srpna. Na všechna tři francouzská představení dohromady je možno zakoupit si lístek za zvýhodněnou cenu. Více na stránkách www.letniletna.cz.