Ačkoli ostrovní kapely vždy patřily ke světové špičce, v současnosti jim trochu ujel vlak a drtí je americké i asijské superhvězdy. Tedy kromě těch nejstarších typu Rolling Stones, kteří vloni vystřihli parádní koncert v pražských Letňanech.

Na témže místě je letos vystřídají o poznání mladší krajané trio Muse, které vzniklo v polovině devadesátých let a mezi světovou hudební elitu se vyšvihlo až po roce 2000.

Mimo žánry

Letňanským koncertem startují Muse evropskou část světového turné, která navazuje na úspěšnou severoamerickou šňůru. Z Prahy pokračují Matt Bellamy, Chris Wolstenholme a Dominic Howard do Budapešti a Štýrského Hradce a pak už zamíří do rodné Británie.

Jak frontman Bellamy naznačil na Twitteru, koncertní pauzu strávil mimo jiné sledováním závěrečné řady Hry o trůny. Jistě je tedy ve formě a připravený rozžhavit evropské publikum.

Muse patří nejpozději od roku 2006, kdy vydali fantastické album Black Holes And Revelations, k největším kapelám světa. Přístupem k hudbě připomínají své krajany ze skupiny Queen: vedle silných melodií a klavíru se nevyhýbají hutným riffům, metalově podlazeným kytarám a vazbení. Na dalších nahrávkách využívali stále více elektroniky, což kulminovalo na loňské desce Simulation Theory.

Pro posluchače představují Muse klasické chameleony, kteří je svádějí pořád jiným zvukem, což se někomu líbí a někomu zase méně. Navíc ne vždy kapela dokázala zkrotit vlastní ambice a příliš propadala mámení o vlastní velikosti (alba The 2nd Law a Drones). I s průměrnými nahrávkami ale Muse dokázali vyprodat největší haly světa, protože jejich živá vystoupení patří k nejlepším na světě.

Novinky i hity

Zveřejněné setlisty amerických koncertů naznačují, že Muse hodně sázejí na mix nových skladeb a osvědčených hitů. Úvod obstará skladba Algorithm, první píseň z loňské desky. Jde o mnohem pomalejší a elektroničtější věc, než bylo pro Muse v dosavadní kariéře typické. Evokuje spíše synthpop osmdesátých let, ale tradičně sází na procítěný Bellamyho vokál.

A pak se už naplno rozjede mašina, která návštěvníky téměř okamžitě roztancuje: Pressure (asi nejúdernější skladba loňské desky), hitovka Psycho z jinak nepovedeného alba Drones… A záhy dojde na možná nejlepší píseň vůbec: Plug In Baby z přelomové nahrávky Origin of Symmetry (2001). Rock’n’roll pro 21. století par excellence!

| Video: Youtube

Stále ještě můžeme skrytě doufat, že kapela sáhne i po skladbě New Born z téže desky, kterou v USA nehrála. Jinak ale zazní většina prověřených hitů včetně Starlight a Supermassive Black Hole. Koncert nejspíše uzavře neméně proslulá skladba

Knights of Cydonia, označovaná za jednu z nejpovedenějších písní nového milénia.