Pro své zahájení chystá Letní Letná událost, jakou Praha ještě nezažila. Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga překročí Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů.

„Procházka v oblacích“ povede od Právnické fakulty přes Vltavu až do Letenských sadů. Přímo na Letné pak bude akce pokračovat hned několika open air představeními a koncertem. Celé zahájení je přístupné zdarma.

Z centra k šapitó

„Provazochodectví se věnuji pětadvacet let. Cílem projektu, který jsme připravili pro Prahu, je přivést lidi z centra města na Letnou, kde se odehraje celý festival a doprovodný program,“ řekla Bongonga, která předvedla své umění na festivalu už před šesti lety, kdy vystoupala na vrchol šapitó.

Výjimečné zážitky letošního ročníku slibují představení zahraničních souborů. Na Letní Letnou se vrátí oblíbení kanadští vousáči z Cirque Alfonse s troufalou novinkou Tabarnak.

Trojice akrobatů ze souboru T1J (Théâtre d’Un Jour) uvede komornější Strach a fear song, ve kterém si ke spolupráci přizvali sopranistku Julii Calbete, jejíž zpěv provází celým představením a dodává mu nový rozměr. Těšit se lze i na unikátní seskupení sedmnácti umělkyň a jejich Projet.PDF či soubor Cirque Aïtal, který prostřednictvím svého představení Saison du Cirque (Cirkusová sezona) přenese diváky do světa, kde se tradiční cirkus potkává se současným.

Hlubiny člověka

Premiéru představení Hrdinové uvedou na festivalu čeští Losers Cirque Company, kteří na něm spolupracovali s umě- leckým ředitelem Národního divadla Danielem Špinarem a choreografem a mimem Radimem Vizvárym.

„Přichystali jsme si spojení pantomimy a nového cirkusu, které v českých podmínkách dosud nebylo,“ uvedl principál souboru Petr Horníček. „Rozhodli jsme se prozkoumat hlubiny člověka ve chvíli, kdy leží po autonehodě v kritickém stavu na operačním sále. Duše se dívá na tělo a přemýšlí, jestli se do něj má vrátit nebo ne,“ doplnil Daniel Špinar.

Domácí Cirk La Putyka dorazí na Letnou se svou letošní novinkou Isole, která návštěvníky pozve na místo plné radosti a hravosti, překypující rozmanitou hudbou v nejrůz- nějších podobách. Z českých souborů dále vystoupí VOS-TO5, Holektiv či Bratři v tricku. Součástí festivalu jsou i tematické večery Cirksession a Žonglérská galashow.