„NoFit State Circus je zatím asi nejnáročnější projekt festivalu, velká company, veliké krásné šapitó, skoro jako z jiného světa," řekl ve středu novinářům ředitel festivalu Jiří Turek. Soubor je podle něj zajímavý tím, že diváci jsou součástí představení. V šapitó nejsou židle, nikdo nemá své pevné místo, každý divák vidí produkci, která se často odehrává nad jeho hlavou, z jiného úhlu. Výsledkem je unikátní a mocný zážitek každého z diváků, řekl Turek.

Představení Bianco, jež je kombinací různých typů vzdušné akrobacie, živé hudby i neobvyklé scénografie, bude na programu osmnáctkrát. Po zahajovacím večeru 16. srpna se od 22:00 uskuteční videomapping nazvaný Oko nad Prahou, který připravil soubor Cirque Garuda. „Formou videomappingu ukážeme, co mohlo na Letné stát. Nový cirkus staví novou knihovnu," uvedl Turek.

Propojení divadla a cirkusu nabídne skvělou show

Compagnie Rasposo podle Turka ukáže zase jinou polohu nového cirkusu, jejich představení Morsure je komornější a klasičtější, je více obrazné a divadelní. Festival nabídne také další zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, například premiéru společného představení režijní dvojice SKUTR a Loser(s), soubory Kitch Kong Company a Guillaume Martinet z Francie, Amanitas Fire Theatre, Cink Cink Cirk, Cirque Garuda, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka i Cirksession.

SKUTR se novým projektem vrací k propojení divadla a nového cirkusu. Se skupinou Loser(s) připravili představení Walls & Handbags, které se obrací do světa dětské imaginace. „Fotografie Dagmar Hochové z 50. let, které zachycují hrající si děti, a dodneška existující žižkovské dvorky a zdi, za nimiž se může skrývat celý svět, jsou základní myšlenky, s nimiž jsme vstoupili do projektu," řekl ve středu člen dua SKUTR Lukáš Trpišovský.

Mnoho představení je připravených pro děti, jimž je určena i festivalová škola. Novinkou je hlídání dětí spojené se zábavou pro ně, které je určené rodičům-divákům večerního představení. Program je na www.letniletna.cz.