Soutěž byla zahájena na Strahově pro Dlouhou trasu v délce 130 km v 9:30 hodin, pro Střední trasu 106 km v 10:30 hodin a pro Krátkou trasu 60 km ve 12:00 hodin. Dojezd posledního závodníka v časovém limitu byl okolo 16:00 hodin opět na Strahově.

Soutěžící se po startu vydali po silnicích do okresů Praha – západ, Beroun, Kladno, Rakovník a zpátky do Prahy. Na území hlavního města Prahy a Středočeského kraje byl proto v sobotu na některých silnicích omezený provoz.

„Tour de France je závod, který má tradici a popularitu jako málokterý jiný. To, že jedna z jeho etap startuje v Praze, je pro českou metropoli čest a radost. Věřím, že stejnou radost budou mít všichni nejen z výjimečné sportovní události, ale i z krásného hlavního města České republiky,“ sdělil primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Na bezpečnost společně s pořadateli dohlížela Police ČR a Městská policie hl. m. Prahy. Závod organizoval spolek Kolo pro život, z.s., který je licencovaným partnerem Amaury Sport Organization, která, jakožto majitel licence, dohlíží na splnění standardů série L'Etape by Tour de France.